Sivas ve Malatya’ya Teşvik Piyangosu

Tosyalı Holding, süper teşvik kapsamında gerçekleştireceği çelik yatırımında demir cevherini Sivas Divriği ya da Malatya Hekimhan’dan çıkaracak.

Sivas ve Malatya’ya Teşvik Piyangosu

Süper teşvik belgesi almaya hak kazanan 19 şirketten biri olan Tosyalı Holding toplamda 28 milyar lira değerinde bir yatırım gerçekleştirecek. Bu rakamla en yüksek yatırım yapacak firmalar arasında yer alan Tosyalı Holding demir cevherinden çelik üretecek entegre tesisinin inşaatına 1 yıl içerisinde başlayacak. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte yılda 6 milyar dolar değerinde bir ekonomik katkı sağlaması bekleniyor.

Özel Sektörün Bu Konudaki İlk YatırımıKonu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, cevherden çelik üretimi gerçekleştirecek ilk özel sektör firması olacaklarını ifade etti. Yatırımlarının Osmaniye başta olmak üzere birçok ili kapsadığını belirten Tosyalı, demir cevherinin çıkarılacağı maden ile ilgili ön çalışma yaptıklarını ve Sivas Divriği ile Malatya Hekimhan arasında karar vereceklerini belirtti.

5 Bin Kişilik İstihdam Planlanıyor

Türkiye’nin 2017 yılında toplamda 9 milyon ton yassı çelik ithal ettiğini belirten Tosyalı, bu alanda yapılacak yatırım ile cari açığın azaltılmasında önemli bir katkı sağlayacaklarını düşündüklerini dile getirdi. Madenden başlayarak son ürüne kadar tam bir metalürji yatırımı gerçekleştireceklerini belirten Tosyalı, paslanmaz çelik de dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunacaklarının altını çizdi.

Tosyalı, teşvik kapsamında kuracakları tesisler ile 5 bini doğrudan olmak üzere toplamda 50 bine yakın bir istihdam sağlanacağını düşündüklerini dile getirerek 2022 yılına kadar piyasaya yerli ürün vererek ithalatın ikame edilebileceğini kaydetti. Hedeflerinin 3 milyar dolar değerindeki ithalatı ikame etmek ve milli ekonomiye 6 milyar dolar değerinde yıllık katkıda bulunmak olduğunu belirten Tosyalı, herhangi bir yabancı ortak almayacaklarını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri