Türkiye Turizmde 4 Yıl Öncesinin Rekoruna Tekrar Ulaşacak!

TÜROFED Başkanı Osman Ayık açıklamalarında, Türkiye'nin  2014 senesinde görülen seviye olan 40 milyon turist bandını, bu sene tekrardan gerçekleştireceğini dile getirdi. 

Türkiye Turizmde 4 Yıl Öncesinin Rekoruna Tekrar Ulaşacak!

Turizmciler, bu senenin ilk çeyreği baz alındığında turist sayısında ve gelirlerinde yaşanan artışın sezonun sonuna kadar artış göstererek süreceği tahmininde bulunuyor. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Bodrum'da gerçekleştirilen turizm toplantısı çerçevesinde, bu senenin turizm sezonu adına ilk 3 aylık verilerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜİK tarafından yapılan ortak çalışma sonucunda açıklandığını dile getirdi. 

Geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 30'luk seviyede bir artışın yaşandığına vurgu yapan ve bu durumun memnuniyet verici olduğunu aktaran Ayık, gelir bakımından da iyi bir gelişmenin olduğunu gözlemlediklerinin altını çizdi. Söz konusu trendin sene sonuna kadar bu şekilde sürmesini beklediklerini belirten Ayık, ülkenin turizm konusunda eski seviyelerini tekrardan göreceğini belirtti. 

Alt Destinasyonlarda EtkilenecekÜlkenin yeniden 2014 senesindeki seviye olan 40 milyon turist bandını 2018 senesinde gerçekleştirmiş olacağına değinen Ayık, bu seneyi önemli bir sene olarak gördüklerini bildirerek, bunun alt destinasyonları da etkileyeceğini düşündüklerini ifade etti. 

İstanbul'da, Antalya'da, Bodrum ve Ege'nin diğer bölgelerinde olumlu rakamlar görüleceğini dile getiren Ayık, Bodrum özeline bakıldığında Avrupalı turistlerin geri dönüşü olduğunu, İngiliz satışlarının Bodrum adına iyi gittiğini vurguladı. 

Uzak kaynak pazarlarından da ülkemize yönelik bir eğilimin bulunduğunun altını çizen Ayık, Hindistan ve Çin gibi uzak pazarlardan talep geldiğini, Türkiye'nin bütün dünyaya pazar olarak sunabileceği çok önemli ürünleri ve değerleri bulunduğunu aktardı. 

Öte yandan Ayık, Hint düğünlerinin son dönemlerde üzerine oldukça eğildikleri bir potansiyel olduğunu belirterek, Bodrum'da yapılan söz konusu düğünlerin başlangıç olduğunu ve ilerleyen dönemlerde sayının giderek çoğalacağını sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri