İsrail’den Vatandaşlarına Türkiye’ye Gitmeyin Çağrısı

İsrail ile Türkiye arasındaki gerilen ilişkiler İsrailli yöneticilerin vatandaşlarına Türkiye’yi gitmeyin çağrısı yapmasına neden oldu.

İsrail’den Vatandaşlarına Türkiye’ye Gitmeyin Çağrısı

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler geçtiğimiz günlerde ABD’nin İsrail büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasını protesto eden 63 Filistin vatandaşının öldürülmesi ve bin 500 üzerindeki Filistinlinin yaralanmasının ardından gerilmeye başladı. Türkiye’nin İsrail’e yönelik tepkisi ülke yöneticileri tarafından olumsuz karşılanırken iki ülke arasındaki bazı ticari anlaşmaların son bulması konuşulmaya başlandı. İsrail Tarım Bakanının Türkiye’den tarım ürünleri ithalatına ara verdiklerini duyurmasının ardından şimdi de İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin, İsrail vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeme çağrısı gerçekleştirdi.

Mavi Marmara Sonrasında da Aynı Durum Yaşanmıştıİsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler sık sık geriliyor. 2010 yılında Türkiye’den Gazze’ye insani yardım götürmek için hareket eden Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından yapılan ve 9 kişinin ölmesine neden olan saldırının ardından da benzer şekilde iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. Bu saldırının yaşandığı yılların ardından İsrail’den Türkiye’ye gelen turist sayısı ciddi şekilde düşüş gösterdi ve halen eski rakamlarına ulaşamadı.

2008’de Yarım Milyon Turist Geldi

2007 ve 2008 yıllarında İsrail’den Türkiye’ye gelen turist sayısı 500 binin üzerindeydi. Ancak 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara olayının ardından bu ülkeden gelen turist sayısında ciddi bir azalma yaşandı ve toplam turist miktarı 79 bine kadar geriledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği 2017 yılındaki İsrailli turist sayısı 380 bin seviyesine yükselmişti ancak mevcut durumda bu sene Türk turizminin İsrail’den gelecek turistten herhangi bir beklentisi kalmadı. Yılın ilk üç ayında ülkemize 63 binin üzerinde İsrail merkezli turist girişi oldu. Ancak Bakanın çağrısının ardından rezervasyonların iptal edilmeye başlandığını ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri