Havalimanlarında Büyük Değişiklik

Türkiye’deki havalimanlarında yapılacak değişiklikler ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Havalimanlarında Büyük Değişiklik

Türkiye’deki havalimanlarında yapılacak değişiklikler ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Havayolunu kullanarak Türkiye’ye yabancı turist getirecek olan seyahat acentaları ile ilgili yeni düzenlemelerin yer aldığı tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğde seyahat acentalarına sağlanacak olan yeni destekler ve bu desteklerin hangi havalimanlarında geçerli olacağı bildirildi. Konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan kararlar A sınıfı seyahat acentalarını ilgilendiriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre en az 100 yolcu taşıyan uçakları olan seyahat acentaları Türkiye’deki Eskişehir Hasan Polatkan, Ordu Giresun, İzmir Adnan Menderes, Milas – Bodrum, Antalya Gazipaşa – Alanya, Dalaman, Trabzon, Kütahya Zafer, Isparta Süleyman Demirel ve Samsun Çarşamba havalimanlarından yararlanabilecekler. Ayrıca tarifeli ve tarifesiz geçişler yaparak İran’dan gelerek adı geçen havalimanlarına yolcu indirmek isteyen seyahat acentaları da yararlanabilecek.Ayrıca 100 yolcusu bulunan bir uçak tarifesiz yani charter seferi yapıyorsa bahsi geçen havalimanlarından ikisine yolcularını indirebilecek. Ancak seyahat acentasının getirdiği yolcu sayısı tebliğde belirtilen rakamlardan az olduğu durumda bu düzenlemelerden yararlanamayacak.

Turistik amaçlı olmayan, umre, hac ya da benzeri amaçla sefer yapan uçaklar da bu karar kapsamı dışında tutulacak.

1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında iniş saatleri baz alınmak suretiyle tebliğdie belirtilen havalimanlarına belirtilen şartlarda yolcu indiren seyahat acentalarına tarifeli ya da tarifesiz her seferleri için sefer başına 6 bin Amerikan Doları destek verilecek.

Tebliğde yer alan bir başka madde ise koltuk sayısı 200 ve 200’den fazla olan uçaklara en az 150 yolcu indirmek şartı ile belirtilen 6 bin dolarlık destek yüzde 30 oranında yükseltilerek uygulamaya koyulacak. 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 06:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri