Sansürsüz ve Güvenli İnternet İçin Ne Yapılmalı?

Son zamanlarda internet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu verilerin şirketler arasında usulsüz bir şekilde kullanılmasından oldukça şikayetçi olmaya başladı.

Sansürsüz ve Güvenli İnternet İçin Ne Yapılmalı?

Evlerimizde, ceplerimizde artık sürekli olarak yanı başımızda olan internet, birçok konuda kullanıcılara hizmet sunmaya başladı.

Sosyalleşmekten tutun alışveriş yapmaya, borsa takibinden televizyon ve dizi izlemeye kadar uzanan tüm bu aktiviteler için interneti kullanmaya başladık. Hatta uzakta olan akrabalarımızı, arkadaşlarımızı bile internet aracılığı ile görüyor, konuşuyor ve özlüyoruz.

Peki kullanıcılar olarak sansürsüz ve güvenli internet kullanabilmek için ne yapmalıyız? Zira son zamanlarda internet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu verilerin şirketler arasında usulsüz bir şekilde kullanılmasından oldukça şikayetçi…

Kaynağı Bilinmeyen Dosyalar

İnternet üzerinden birçok kişi gerek bilgisayarları gerek telefon ya da tabletleri için kullanabilecekleri dosyaları indirip manuel olarak kurmayı tercih eder. Bazı zamanlarda, bilgisayarda yüklü olmayan uygulamaları ücretsiz bir şekilde kullanabilmek adı altında da dosya indirme işlemi gerçekleştiriliyor.

Dosya indirme işlemi yapılırken fazlası ile dikkatli olunmalı. Birçok Hacker, kaynağı bilinmeyen dosyalar ile verilerinizin ele geçirilmesini sağlayabilir. Dolayısı ile siber saldırıya uğrayabilirsiniz.Özellikle de dosya uzantısında “.EXE” yazısını görüyorsanız kesinlikle indirme işlemi yapmamanız gerekiyor. İndirme işlemi yaptıysanız asla bu dosyayı bilgisayarınızda açmayın.

Kaynağı bilinmeyen dosyaları indirmeden önce iki, üç hatta dört kere düşünmek gerekiyor.

VPN Servisleri

Birçok internet sitesi anlık konumlarınızın takibini yapabiliyor. Bu yüzden internet erişimi halindeyken bir VPN servisi kullanmak da fayda görülüyor.

VPN servisi kullanarak gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Anlık olarak konumunuzu değiştirmeye yarayan VPN servisleri ile farklı bir ülkeye ait IP adresi üzerinden güvenilir bir şekilde internet içerisinde dolaşabilir ve bu sayede daha güvenilir bir şekilde sosyalleşebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri