Milyonlarca İnsanın Konumunu Anlık Olarak Takip Ediyormuş!

Milyonlarca insanın cep telefonu sinyallerini takip ederek anlık konumlarını izleyen şirket, elindeki verileri ortaya çıkaran bir hata yapınca gündeme oturdu.

Milyonlarca İnsanın Konumunu Anlık Olarak Takip Ediyormuş!

Kuzey Amerika’da yer alan bir şirket ABD’nin gündemine oturdu. Milyonlarca insanın cep telefonu sinyallerini takip ederek anlık konumlarını izleyen şirket, elindeki verileri ortaya çıkaran bir hata yapınca gündeme oturdu.

Geçen ay Facebook ile başlayan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Günden güne insanların internet kullanımına karşı güven duymamasını sağlayan haberlerin üstüne yenisi ekleniyor.

ABD’nin Kuzey Amerika kesiminde yer alan şirketten gelen haber sonrasında, şirketin cep telefonu kullanıcılarını gerçek zamanlı olarak takip ettiği de ortaya çıktı.

Haber kuruluşu ZDNet tarafından yapılan haber sonrasında ABD’de yer alan 4 büyük mobil operatörünün de başı belaya girdi.

Verileri Şirkete SattılarŞirketin ortaya çıkması ile birlikte ABD’de yer alan 4 büyük operatörün de başı büyük bir belaya girdi. Çünkü bu 4 büyük operatör şirketinin kullanıcılara ait olan verilerini, bu şirkete sattığı öğrenildi. Tüm bunlardan sonra şirketin ismi de açıklandı.

LocationSmart adlı şirket tarafından gerçek zamanlı konum takibinin yapıldığını öğrenilmesi ile birlikte, baz istasyonlarına gelen veriler üzerinden doğrudan takip yapıldığı da bildirildi.

200 Milyondan Fazla İnsan

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Robert Xiao, konuya yönelik yorumlarını paylaştı.

Xiao, ABD ve Kanada kesiminde neredeyse 200 milyondan fazla insanın bu şekilde veri takibinin yapılabilmesinin mümkün olduğunu dile getirirken bu durumun çok kolay bir işlem olduğunu belirtti.

Daha önce bir polis şefinin site içerisinde yer alan bir açıktan faydalanarak hiçbir emir almadan bir telefon görüşmesini dinlemiş olduğunu da açıklayan Xiao, bu polis şefinin suçsuz olduğunu da dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri