Beyin Dalgaları ve Kaslar ile Kontrol Edilen Robot Geliştirildi!

CSAIL tarafından gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda, robot ve insan etkileşiminde yeni bir sayfa açıldı.

Beyin Dalgaları ve Kaslar ile Kontrol Edilen Robot Geliştirildi!

Dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) tarafından gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda, robot ve insan etkileşiminde yeni bir sayfa açıldı. Şu zamana kadar yapılan pek çok farklı projede insan ve robot arasındaki etkileşimi arttırmak için çaba gösterilmişti. Sonunda beyin dalgaları ve kaslar ile kontrol edilebilen bir robot geliştirildi.

MIT’deki bilim insanları tarafından geliştirilen robot hem beyin dalgaları hem de kas geri bildirimleri ile kontrol edilebiliyor. Bu teknoloji sayesinde zihinle kontrol noktasındaki doğruluk seviyesi yüzde 97’ye çıkartılmış oldu.

Matkap ile Delme Uygulaması

MIT tarafından geliştirilen robotu, kontrol edebilmek için beyin dalgalarını ve kasları kullanmak yeterli oluyor. Yapılan bir denemede, robotun matkap ile karşısında duran üç noktayı delip delemeyeceği test edildi.Hem kaslar hem de beyin dalgaları ile kontrol edilebilen robot, karşısında duran noktaları matkap ile delmeyi başardı.

Eğer robot, hatalı bir delik delmeyi seçerse, robotu kontrol eden kişi beyin dalgaları aracılığı ile hatalı nokta seçtiğini robota ilettiğinde, robot yaptığı işlemi durduruyor. Robotu kontrol eden kişi bu defa kas geri bildirimleri ile doğru noktayı robota gösterdiğinde, robot doğru nokta üzerinden matkap ile deliği delme işlemine devam ediyor.

Yüzde 97 Doğruluk Payı

Yapılan test aşamasından sonra insan ve robot arasındaki etkileşimin yüzde 97 oranında sağlandığı ortaya kondu. Böylelikle yakın gelecekte insansız savunma araçları olarak robotlar kullanılabilecek.

Aynı zamanda bu teknoloji şantiye gibi yüksek sesli olan ve stresli bir ortama sahip olan iş alanlarında da kullanılmaya yönelik olacak. Bu sayede robotu kontrol eden kişiler tarafından daha güvenilir iş ortamları yaratılmış olunacak.

Beyin dalgaları ve kaslar sayesinde kullanılacak olan robotlar herhangi bir hata yaptığında kontrol eden kişi de sensörler yardımı ile uyarılacak. Bu da robotun beyin dalgalarını anlama ve robotik faaliyetlerini geliştirmekte yardımcı olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri