Türk Müteahhitlerin Büyük Başarısı

Türk müteahhitlik sektörü tüm dünyada önemli işlere imza atıyor.

Türk Müteahhitlerin Büyük Başarısı

Türk müteahhitlik sektörü tüm dünyada önemli işlere imza atıyor.

Türk müteahhitler, yurt dışında bugüne kadar Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Libya ülkeleri başta olmak üzere 28.5 milyar dolarlık 650 iş ve alışveriş merkezi projesini üstlendi.Türk Müteahhitlik Birliği yetkililerinden edinilen bilgilerde, 1972-2016 yılları arasında 113 ülkede 335 milyar dolarlık 8 bin 830 proje aldığı ifade edildi. Projelerden, 213 milyar dolarlık kısmı konut, toplu konut, hastane, iş merkezi, sosyo-kültürel tesis, askeri tesisler, turizm tesisleri ve stadyum gibi üst düzey projeleri önemli yer edindi. Projelerin yüzde 8.5’i iş ve alışveriş merkezi projeleri olurken, Türk müteahhitleri tarafından dünyada 28.5 milyar dolar tutarında 650 iş ve alışveriş merkezi inşa edildi. Bu dönemde Rusya ilk sırada yer alırken, ardından Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Libya geldi.

Türk müteahhitlerin üstlendiği projelerden bazıları Rönesansın üstlendiği St. Petersburg-Lakhta Center, Ant Yapı tarafından yapılan Moscow City projesi kapsamında Capitol City ve Oko Tower projeleri ile ENKA tarafından yine Moskova'da yapılan Metropolis İş Merkezi Eurasia projeleri oldu.

Türk müteahhitleri için söz konusu olan yüzde 35’lik payı ile Libya, Irak ve Rusya'da yaşanan sıkıntılar, müteahhitlerin yeni pazar arayışına girmesine sebep oldu. Türk müteahhitler son dönemde Sahraaltı Afrika ülkelerine yöneldi. Hedef haline gelen ülkeler ise Etiyopya, Nijerya, Sudan, Kamerun, Kongo, Gana, Mali ve Senagal oldu. Bu bölgelerde yol, köprü, baraj, konut, okul, kongre merkezi, hastane, turizm gibi önemli projelere imza atılması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri