Ortada Bir Şeker Kurumu Yok!

Taner Taşpınar, görev süreleri dolan Şeker Kurulu yönetim kurulu üyeleri ve başkanlığına atama yapılmamasından dolayı şikayetlerini ifade etti.

Ortada Bir Şeker Kurumu Yok!

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Taner Taşpınar, görev süreleri dolan Şeker Kurulu yönetim kurulu üyeleri ve başkanlığına atama yapılmamasından dolayı şikayetlerini ifade etti. Taşpınar, Şeker Kurulu’nun Türkiye'de şeker piyasasını regüle etmekle görevli olduğunu belirterek, piyasanın tıkanma noktasına geldiğini ifade etti.30 Ağustos 2016 tarihinden bu yana piyasaların tıkanma noktasında olduğunu belirten Taşpınar, Şeker Kurulu olmadığından dolayı ihracat belgelerinin de düzenlenemediğini söyledi. Nişasta bazlı şeker üreticilerinin kontrol dışı kaldığını belirten Taşpınar, arsaların devlet kalması şartıyla fabrikalara işletme hakkı yöntemiyle talip olduklarını ifade etti. Taşpınar, bu yöntemle 6 yıl gibi sürede özelleştirmeden fazla gelir sağlanabileceğini söyledi. Taner Taşpınar, soruları cevapladı.

Taner Taşpınar konuşmasında şu ifadeleri kullandı. Şeker Kurumu’nın 2001 yılında kurulduğunu ve şeker pancarı ve nişasta bazlı şeker üretiminde çok önemli bir göreve sahip olduğunu söyledi. Kurum üyelerinin 30 Ağustos 2016 günü görev süresinin dolduğunu belirterek, yaklaşık 6 aydır sektörün tıkanma noktasına geldiğini ifade etti.

Şekerin yüzde 90’ının şeker pancarından ve yüzde 10’unun da NBŞ’den üretildiğini söyleyen Taşpınar, bakanlar kurulu tarafından NBŞ oranının yüzde 50’ye çıkarılabildiğini ifade etti. PANKOBİRLİK bünyesine yaptıkları çalışmada fabrikaların işletme devrine ilişkin bilgi paylaşan Taşpınar, işletmelerin kendilerine devredilmesi durumunda 10 yıllık süre zarfında ülke ekonomisine katacağı değeri hesapladıklarını ve çok çarpıcı rakamlara ulaştıklarını belirtti.  Taşpınar, işletme devri yoluyla PANKOBİRLİK’e devredilerek fabrikaların özelleştirme yönteminin, ülke ve devlet açısından en yüksek getirili ve rasyonel yöntem olduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 06:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri