Kurulan Şirket Sayısı Nisanda Yüzde 33,1 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 2018 Nisan ayı Kurulan/Kapanan Şirket İstatistikleri verilerini açıkladı.

Kurulan Şirket Sayısı Nisanda Yüzde 33,1 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 2018 Nisan ayı Kurulan/Kapanan Şirket İstatistikleri verilerini açıkladı.

Nisanda 8 Bin 456 Şirket Kuruldu 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre yılın dördüncü ayında kurulan şirket sayısı ay bazında yüzde 13,21’lik artış kaydetti. Nisan ayının ilk gününden son gününe kadar açılışı yapılan şirket sayısının toplamı 8.456 oldu. Kurulan şirket sayısı yıl bazında ise yüzde 33,1’lik artış yakaladı.

Birlik kapanan şirket sayısının Nisan ayı sonunda, bir önceki aya kıyasla azaldığını belirledi. Buna göre kapanan şirket sayısı nisan ayında aylık yüzde 21,04’lük gerileme yaşadı. Yıl bazındaki değişimde azalış yönlü oldu ve kapanan şirket sayısı toplamda 578 adeti gösterdi.

Kurulan Şirketlerin Yüzde 33,98’i İstanbul’daKurulan şirketlerin detayları incelendiğinde limitet şirketler toplamın yüzde 58,41’lik bölümünü oluşturdu. Kurulan anonim şirketler toplamdan yüzde 13,3’lük pay aldı. Kooperatiflerin payı ise yüzde 1,25’te sınırlı kaldı. Bu kapsamda kurulan şirketlerin ve kooperatiflerin yüzde 33,98’lik kısmı İstanbul genelinde faaliyete geçti. Bunu yüzde 9,91’lik oranla Ankara takip etti. İzmir ise kurulan şirketlerin yüzde 5,38’lik bölümünü karşıladı. Öte yandan Türkiye genelinde tüm kentlerde farklı sayılarda şirket açılışı gerçekleşti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre Nisan ayında açılışı yapılan şirket ve kooperatiflerin 2.532 tanesi ticaret sektöründe faaliyet gösterecek. Bu kapsamda 1.282 şirket ise inşaat sektörüne hizmet verecek. İmalat sektörü dahilinde kurulan şirket sayısı ise 983 olarak belirlendi.

Kapanan şirket ve kooperatiflerin detayları incelendiğinde toptan ve perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren, motorlu taşıtlar ve motosiklet onarımı yapan ve Nisan ayında kapısına kilit vuran şirket sayısı 216 adet oldu.  Aynı ayda kapanan imalat sektörüne hizmet veren şirket sayısı 109 adeti gösterdi. İmalat sektöründe kapanan şirket sayısı ise 70 adet olarak kaydedildi.

Öte yandan yılın dördüncü ayında açılışı yapılan yabancı ortak sermayeli şirketlerin toplamı 938 adet olarak açıklandı. Söz konusu şirketlerin 131 tanesinin ortağı Suriyeli olurken, yüz tanesinin yabancı ortağı Suudi olarak dikkat çekti.

Nisan ayında faaliyete geçen yabancı ortak sermayeli şirketlerin 84 tanesi anonim şirket adı altında kuruldu. Limited şirket adı altında faaliyete geçen şirket sayısı ise 854 adete denk geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri