Aile İşletmeleri Kilit Noktada

Sumer Tömek Bayındır, Türkiye'nin aile işletmeciliği konusunda ikinci nesilden üçüncü nesle doğru geçiş evresinde olduğunu söyledi.

Aile İşletmeleri Kilit Noktada

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sumer Tömek Bayındır, Türkiye'nin aile işletmeciliği konusunda ikinci nesilden üçüncü nesle doğru geçiş evresinde olduğunu söyledi.

Bayındır, bu geçiş evresi sebebiyle işletmelerin kritik bir yerde olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Aile İşletmeleri Derneği ve Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin ev sahipliğinde bir toplantı düzenlendi. Toplantının konusu ise Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik oldu. TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Bayındır konuya ilişkin açıklama yaptı. Bayındır, dünyada ve Türkiye'de ekonominin ağırlıklı gücünü işletmelerin üstlendiğini ifade etti.Bayırdır, Türkiye'de şirketlerin büyük bir kısmında nesiller arası bir görevin söz konusu olduğunu ve birinci nesille ikinci neslin ya da ikinci nesille üçüncü neslin birlikte görev yaptığını söyledi. Şu an için Türkiye'nin de öyle bir geçiş döneminde olduğuna dikkat çeken Bayındır, aile işletmelerinin ömrü açısından bu aşamanın çok kritik olduğunu söyledi.

Ülkemizde büyük holdinglerde ciddi bir aile işletmeciliği yapısı olduğunu belirten Bayındır, sürdürülebilirlik konusunda her ailenin kendi formülü olabileceğini ancak başarılı olmuş aile işletmelerinin 4 temel unsura sahip olduğunu ifade etti. Bu unsurları da şöyle ifade etti: Kurumsallaşma adına iyi yönetişimin temel alınması gerektiği, ailenin çekim gücünün korunması gerektiği, aile içinde ve dışındaki yeteneklerin keşfedilip geliştirilmesi ve son olarak üst yönetim devrine belirli bir disiplin getirmeleri olarak ifade etti.

3-4 kasım tarihleri her yıl geleneksel olarak Sürdürülebilirlik ödüllerinin verildiğini hatırlatan Bayındır, Aile Şirketleri Sürdürülebilirlik Ödülü’nün TAİDER 5. Ulusal Aile İşetmeleri Zirvesi’nde verileceğini belirti.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da, BUSİAD bünyesinde birçok aile şirketi olduğunu ve Türkiye'nin geleceği açısından aile şirketlerinin çok büyük önem taşıdığını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 06:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri