Sıralamadaki En Ucuz Ülke Türkiye

Türkiye benzin maliyetleri sıralamasında dünyanın 4. ülkesi olma ünvanını aldı.

Sıralamadaki En Ucuz Ülke Türkiye

Türkiye benzin maliyetleri sıralamasında dünyanın 4. ülkesi olma ünvanını aldı. Otomotiv sektöründen ise birincilik geldi.

Araç sahiplerinin otomobillerinin aylık bakım masrafları konusunda en ucuz ülke oldu.Araçların aylık periyotlarda yaptırılan sigorta giderleri, bakım masrafı dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda Türkiye dünyanın en ekonomik ülkeleri arasında yer aldı.

Küresel bazda filo araç kiralama yapan Leas Plan adlı şirket tarafından açıklanan 2016 yılına ait Car Coast Endeksi’nin sonuçlarına göre otomobil sahiplerinin maliyetleri ülkelere göre listelendi.Buna göre otomobil sahiplerinin araçları için aylık yaptıkları masraf göz önünde bulundurulduğunda en yüksek rakamla Norveç birinci sırayı aldı. Norveç’te benzinli araç sahiplerinin aylık masrafları 708 euro olarak bildirildi. Hollanda ise listeye dizel otomobil sahipleri ile girerek aylık 695 euroluk bir rakamla dizel otomobillerle yapılan masraflarda en yüksek masrafın kaydedildiği ülke olarak birinci oldu.

Benzinli otomobil sahiplerinin aylık masrafı 394 euro olarak hesaplanan Macaristan ise en ucuz ülke oldu. Macaristan dizel otomobil sahiplerinin aylık masrafları hesaplandığında da en ucuz ülke oldu.

Sıralamada yer alan 24 ülke arasında bulunan Türkiye, araç sahiplerinin sigorta, bakım ve yakıt giderleri hesaplandığında 19. sırada yer aldı. Türkiye’de benzinli araç sahiplerinin aylık masrafları 448 euro olarak, dizel araç sahiplerinin aylık maliyeti ise 418 euro olarak açıklandı.

Sıralamada bulunan 24 ülke arasında ülkedeki yakıt maliyetleri hesaplandığında maliyetler en pahalı ülke olarak İtalya birinci, Yunanistan ikinci, Portekiz üçüncü sırada yer alırken, Türkiye de dördüncü sıradan listeye girdi. Araç sahiplerinin aylık bakım maliyetlerinde ise Türkiye en düşük rakam olan 28 euro ile birinci sırada bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri