Otomotivciler Ankara'dan Randevu Bekliyor

Beyaz eşya, konut, mobilya gibi sektörlerde devreye giren teşvikler, araba sektörün de gerçekleşmedi.

Otomotivciler Ankara'dan Randevu Bekliyor

Birçok sektörde yaşanan teşvik, ÖTV ve KDV indirimi üretici ve tüketicileri memnun ederken, kur artışından en çok etkilenen otomotiv sektörü aksine yeni yıla ÖTV artışı ile girdi. Ocak ayı rakamları iyi olmasına rağmen, ilk yarıda ciddi bir daralma bekleniyor ve otomotivciler Ankara'dan randevu talep etti.

Beyaz eşya, konut, mobilya gibi sektörlerde devreye giren teşvikler, araba sektörün de gerçekleşmedi. Piyasadaki ithal arabaların çokluğu ve üretimde kullanılan ithal mal oranının yüzde 50-60’larda olması, otomotiv sektörünü kur farkından en çok etkilenen sektör yaptı. Otomotivciler indirim beklerken, yeni yıla ÖTV artışıyla girildi. Buna rağmen ocak ayı üretim ve pazar rakamları iyi geldi. Ancak 2017’nin ilk yarısı için işler yolunda gitmeyecek, daralma olacak gibi. OYDER yönetimi de bunun önüne geçmek için Ulaştırma Bakanlığı’ndan randevu talep etti. Ankara'ya gidecek dosyadaki en önemli talep ise hurda teşviki oldu.OYDER yönetimi talepleri doğrultusunda Maliye Bakanlığı’na da dosya gönderecek. OYDER Başkanı Alp Gülan, 2016 yılında otomobil pazarında yüzde 4.3’lük bir artış meydana geldiğini ve hafif ticari araç pazarının yüzde 6.5 küçüldüğünü ifade etti. Birçok olumsuzluğa rağmen sektör açısından 2016’nın başarılı geçtiğini belirten Gülan, 2017 yılının ilk 6 ayında oldukça sıkıntılı günler geçirebileceklerini ifade etti. Gülan, ikinci 6 ayın daha olumlu geçmesini umduklarını söyledi.

Gülan, aralıkta otomobil satışlarının yüzde 5.5 ve hafif ticari satışların yüzde 19 azaldığını belirterek, ÖTV ve kur artışının fiyatlara yansıdığını ifade etti. Hemen hemen tüm şirketlerin yüzde 7-9 arası bir zam yaptığını belirten Gülan, fiyat artışlarının devam edeceğini söyledi.

Gülan, ÖTV artışının yanlış bir zamanda yapıldığını belirterek, en azından arabasını hurdaya çevirip yeni araba alacaklara ÖTV indirimi gelmesi gerektiğini ifade etti. Gülan, acil bir düzenleme yapılması gerektiğini ve bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’na teklif sunduklarını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri