Oto Pazarı Haziranda Frene Bastı

Otomotiv pazarı Haziran ayında beklenen performansa ulaşamadı. Pazardaki daralma ise yüzde 39’a varan oranda oldu.

Oto Pazarı Haziranda Frene Bastı

Otomotiv pazarı Haziran ayında beklenen performansa ulaşamadı. Pazardaki daralma ise yüzde 39’a varan oranda oldu.

Otomotiv Pazarı Haziran Ayında Yüzde 39 Daraldı

Otomotiv pazarının haziran ayı değişimi beklentiyi karşılamadı. Özel Tüketim Vergisi sistemindeki düzenleme, artan döviz kurları derken pazardaki daralma yüzde 39 oranında gerçekleşti. Pazardaki satışların düşmesinin diğer bir nedeni ise bayram tatili olarak gösterildi.Öte yandan Haziran ayı verilerinin netleşmesi sonrasında yılın ilk yarısına ilişkin verilerde belli oldu. Buna göre pazarın kaybı yılın ilk yarısında yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti.

Yapılan açıklamaya göre Haziranın ilk gününden son gününe kadar pazar 52 bin adetlik sınırın altına düştü. 2017 yılının aynı döneminde otomotiv pazarının 84 bin adete yakın bir konumda olduğu kayıt altına alınmıştı. Hafif ticari araç ve otomobil satışları bu yılın aynı dönemindeyse, artan araç fiyatlarından olumsuz etkilendi ve frene bastı. Bunun yanında taşıt kredilerinin faiz oranları da satışları olumsuz etkiledi. Bilindiği üzere Türkiye Haziran ayında genel seçime gitti. Seçim sürecinde otomobil ve hafif ticari araç alacaklarsa, planlarını seçim sonrasında erteledi. Piyasa uzmanlarına göre satışların aşağı yönlü hareketini etkileyen diğer bir faktörse bayram tatili oldu.

Haziran ayındaki sert daralma, yılın ilk yarı verisine eksi olarak yansıdı. Ocak – Haziran dönemindeki daralma son durumda yüzde 12’yi buldu.

Sektörde faaliyet göstere firmalar, otomotiv pazarının zorlu bir dönemden geçtiğinin altını çizdi ve Eylül ayından önce herhangi bir toparlanma beklemediklerini ifade etti.

Sektör Endişeli

Otomotiv pazarının önümüzdeki dönemlerde de aynı performansı göstermesinden endişe duyan sektör temsilcileri, otomobil satışlarının aynı hızla devam etmesi halinde yılsonundaki rakamın 550 binle 600 bin arasında olacağına vurgu yaptı. Satış toplamınınsa 700 binle 750 bin adette kalacağını dile getirdi.  Geçen yılın satış toplamıysa 956 bin olarak kayıt altına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri