Siirt Balına Analiz

Kararın verilmesine neden olan kurum Dicle Kalkınma Ajansı olarak dikkat çekti.

Siirt Balına Analiz

Ülkemizde üretimi ciddi bir ses getirmiş olan ve aynı zamanda pek çok sofrada da beğenilerek yenme özelliği gösteren Siirt balında analiz yapılması gerektiğine yönelik bir karar çıktı. Kararın verilmesine neden olan kurum ise Dicle Kalkınma Ajansı olarak dikkat çekti.Geçtiğimiz yıllarda yapılmış olan araştırmalarla birlikte, bir bal inceleme laboratuvarı kurulması adına bir çalışma başlatılmıştı. Pek çok kişi ve kuruluş bu karar destek olurken Dicle Kalkınma Ajansı da laboratuvarın yapılmasına katkıda bulunacağını açıkladı. Bu durum özellikle Siirt’te arıcılık sektörü ile ilgilenmekte olan çiftçinin yüzünü güldürdü.

Siirt Valisi olarak görev yapmakta olan Mustafa Tutulmaz tarafından yapılmış olan açıklamaya göre, bölgede bir bal incelenme laboratuvarın bulunması, bölgenin gelişmesine önemli bir katkıda bulunurken, halka ve çiftçilerin bilinçlenmesi yönünde de önemli bir adım olacak. Aynı zamanda Vali Tutulmaz’ın açıklamalarında kurulacak olan bu yeni laboratuvarın bölgede bulunan bütün çiftçilerin ve halkın ihtiyaçlarının tamamını karşılayacak büyüklükte bir yer olacağı da dikkati çeken detaylar arasında yer aldı.

Aynı zamanda bal üreticisi firmalar da yeni alınmış bu kararı büyük ölçüde destekliyor. Firmalar bal üreticilerinin yeterli standartların tutturulması adına denetlenmesinin de oldukça yararlı olacağını ifade ediyor. Böylece bal üretiminde kalite esas alınabilecek. Bu durum firmalar kadar tüketici de sevindirdi. Zira tüketici de artık yemiş olduğu gıdanın tamamen kontrolden geçirildiğini ve bal yeterlilik standartlarına göre uygun olup olmadığını bilecek. Bu projenin giderek geliştirilmesi ve özellikle arıcılık sektörü üstünde bir etkisinin olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 06:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri