Yerli Üretim için Anlaşma Sağlandı

İthal edildiği için ödeme listesinden çıkartılacağı açıklanan ilaçlar için yerli üretime başlanıyor.

Yerli Üretim için Anlaşma Sağlandı

İthal edildiği için ödeme listesinden çıkartılacağı açıklanan ilaçlar için yerli üretime başlanıyor.

Türkiye’de üretimi yapılmadığından dolayı devletin ödeme listesinden çıkartacağını açıkladığı ilaçlarla ilgili yerli üretim anlaşması sona gelindi. Bu anlaşmaya göre şimdiye kadar ithal edilen ve değeri 2 milyar lira olan ilaçlar artık Türkiye’de üretilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, daha önce kamu tarafından yurtdışından ithal edildiğinden dolayı ödeme listesinden çıkartılacağı açıklanan ithal ilaçlar ile ilgili yerli üretim yapılması konusunda sona gelindiğini söyledi.Toplam değeri 2 milyar lira olan bu ilaçların üretimi artık ülkemizde yapılacak. Daha önce yapılan açıklamada Türkiye’de üretilmeyen ve değeri 2 milyar ilacın yerli ilaç üreticileri tarafından üretilmesinin sağlanması amaçlanarak ithal edilmeye devam edildiği takdirde Genel Sağlık sigortası kapsamında ödemesinin yapılmayacağı bildirilmişti. Bunun üzerine ilaç üreticileri ve SGK gibi kurumlar masaya oturup konu hakkında görüşmelere başlamışlardı.

Geçtiğimiz 8 Şubat 2017 tarihinde yapılan açıklama ise SGK’nın Genel Sağlık Sigortası kapsamında yerli üretim olmadığı takdirde bu ilaçların bedeli için ödeme yapmayacağı yolunda oldu.

Nezih Barut, konuya dair yaptığı açıklamalarda ilaç endüstrisinin kapasitelerinin kullanıma geçirilmesi, yerli ilaç üretiminin artırılması ile ekonomiye katkı sağlanması ve GSS kapsamındaki ödemelere bir denge getirilmesinin sağlanması yolunda faydalı bir anlaşma olduğunu ve bu alınan karara destek verdiklerini açıkladı.

Barut ayrıca, Türkiye’de ilaç ithal etmenin yoğun olarak yaşandığını ancak ülkemizdeki ilaç endüstrisinin de uluslararası normlarda üretim yapabildiğine de dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri