Yaş Meyve İhracatı Yılın İlk 5 Ayında Yüzde 105 Arttı!

Yaş meyve ihracatı yıl bazında yüzde 100’ün üzerinde arttı. Türkiye yılın ilk 5 aylık döneminde meyve ihracatından 271 milyon dolarlık gelir elde etti.

Yaş Meyve İhracatı Yılın İlk 5 Ayında Yüzde 105 Arttı!

Yaş meyve ihracatı yıl bazında yüzde 100’ün üzerinde arttı. Türkiye yılın ilk 5 aylık döneminde meyve ihracatından 271 milyon dolarlık gelir elde etti.

Taze Meyve İhracatından 271 Milyon Dolarlık Kazanç!

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayıt altına alınan verilere göre taze meyve ihracatı 2018’e iyi başladı. Dış satım verileri artışa işaret etti. Buna göre Türkiye’nin taze meyve ihracatı Ocak-Mayıs ayları döneminde yüzde 105 sıçradı. Söz konusu dönemde gerçekleşen ihracatın ülkemiz ekonomisine katkısı 271 milyon dolara kadar yükseldi. Meyvenin dış satımında miktar yıllık yüzde 49 oranında arttı. Türkiye 5 ayda 388 bin 506 tonluk taze meyveyi yurtdışına sattı. Birliğin verilerine göre taze meyve ihracatında kilo başına dış satım fiyatı 70 sent oldu.

Sebze İhracatı Miktar Bazında Yüzde 11 AzaldıEge İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre aynı dönemde Türkiye’nin yaş sebze ihracatı yüzde bir oranında azaldı. Sebze ihracatının toplam tutarı 330 milyon dolara işaret etti. Öte yandan taze sebze ihracatı miktar olarak da geriledi. Dış satımdaki miktar bazlı düşüş yüzde 11 oldu. Son durumda Türkiye yılın ilk 5 ayında 628 bin 574 tonluk taze sebze ihracatına imza attı.

Türk Meyveleri 143 Ülkede!

Sebze ve meyve ihracatı yılın ilk 5 ayında 143 farklı ülkeye yönelik yapıldı. İhracatın ilk adresleri Rusya, Irak ve Romanya olurken, Almanya da ilk beş ülke arasında yer aldı. Ocak-Mayıs döneminde Türkiye Rusya’ya mevsim meyvelerinden olan kiraz, şeftali, çilek ve nektar sevk etti. Bu meyvelerin dış satımının artması, toplam meyve ihracatı rakamlarına olumlu yansıdı.  

Kirazın Ekonomiye Katkısı 54 Milyon Dolar

Kirazın dış satım verilerine göre 5 aylık ihracat, yıl bazında yüzde 284’ü bulan oranda arttı. Yılın Ocak-Mayıs döneminde kiraz ihracatının ülke ekonomisine artısı 54 milyon dolar seviyesinde oldu. Kirazın yoğun olarak gönderildiği pazarlara arasında ilk sıranın sahibi Almanya, ikinci sıranın sahibi ise Rusya olarak kendini gösterdi. Norveç listeye üçüncü sıradan girdi.

Çilek İhracatından 22 Milyon Dolarlık Kazanç

Yılın ilk 5 ayında nektar ve şeftali ihracatı da arttı. Artış yıl bazında yüzde 120’ye varan oranda oldu. Bu meyvelerin ihracatından elde edilen kazançsa 28 milyon doları buldu. Öte yandan Türkiye’nin çilek ihracatı aynı dönemde yüzde 160’lık sıçrama yakaladı. Çileğin dış satımından 22 milyon dolarlık gelir ülke ekonomisine girdi. Nektar, şeftali ve çilek ihracatının Rusya’da yoğunluk kazandığı da dikkat çeken ayrıntılardan oldu.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri