Su Ürünleri İhracatı Arttı

Çeşme’deki Su Ürünleri Sektör Değerlendirme Toplantısında, su ürünlerinin ihracatına ilişkin veriler paylaşıldı.

Su Ürünleri İhracatı Arttı

Su ürünleri ihracatı geçen yıl, 2015 yılına göre yüzde 15 artarak 793 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün hedefi ise kişi başına balık tüketimini iki katına çıkarmak. 2023 yılı ihracat hedefleri ise 1.5 milyon olarak belirlendi.

Programda konuşma yapan Ege Su Ürünleri ve Havansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, kendi balığımızı Norveç somonuna yedirmeyeceklerini ifade ederek, Türk balıklarının tercih edilmesini ve dövizin ülkemizde kalması gerektiğini söyledi. Kızıltan, Türkiye'deki balık tüketiminin kişi başına 7 kilodan yaklaşık iki katına çıkararak, kişi başına 15 kiloya çıkarmak istediklerini ve bunun devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade etti.Kızıltan su ürünleri sektörünün ihracat verilerine ilişkin de konuşurken, 2016 yılında bir önceki yıla göre su ürünleri ihracatının yüzde 15 artarak 793 milyon dolara ulaştığını belirtti. Kızıltan ayrıca, 2023 yılına ilişkin ihracat hedeflerinin 1.5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay da toplantıda açıklama yaparken, balık çiftliklerinin kamuoyundaki olumsuz algısının sektör için problem olduğunu söyledi.

Atalay ayrıca, su ürünleri tesislerine nükleer santral algısı ile bakıldığını ifade ederek, bu algının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Atalay, su ürünleri yetiştiriciliği çiftliklerinin çevreye bir zararı olmadığını belirterek, çiftliklerin çevreye duyarlı ve hassas bir üretim şekli olduğunu ifade etti. Atalay, bu yanlış algının değiştirilerek doğrusunun kabul ettirilmesi gerektiğini söyledi. Su ürünleri yetiştiricileri bu yanlış algının ortadan kaldırılması için devletten destek bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri