Rusya İthalatı Azaltıyor

Rusya, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye yaptırım uygulayarak gıda ithalatını azaltmaya devam ediyor.

Rusya İthalatı Azaltıyor

Rusya, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye yaptırım uygulayarak gıda ithalatını azaltmaya devam ediyor.

Ayrıca tarıma yönelik teşvik uygulamaları ile yerli üretimi önemli ölçüde artıracak.Rus Federal Gümrük Servisi (FTS) ve Rusya Tarım Bakanlığı verilerine göre, uygulanan gıda ambargolarının ülkedeki yerli üretim pazarında artışın olduğu belirtiliyor. 2016 yılın ilk 11 ayı verilerine göre, Türkiye'den alınması yasak olan domatesin ithalatının, önceki yıla göre yüzde 30.7 azaldığı belirtildi. Domates ithalatı, 2016 yılında 419 bin tona gerilemiş oldu. Salatalık ise yüzde 10.7 düşüşle 97.4 bin tona geriledi. Türkiye'den ithalatı yüksek olan diğere bir ürün olan soğanın ithalatı yüzde 41 azalarak 185 tona gerilerken, lahana ithalatı yüzde 49.1 düşüşle 90 bin tona geriledi. Türkiye'den yapılan toplam meyve ve sebze ithalatı ise yüzde 62.1 azaldı. Böylece 875.4 milyon dolardan 331.7 milyon dolara gerilemiş oldu.

İthalatını düşüren Rusya, buna karşılık yerli üretimi artırmayı hedefliyor. Özellikle yeni inşa edilen kışlık seraların katkısıyla, sebze üretiminde geçen yıla göre yüzde 8 artış göstererek 691 tona çıktı. Tabi ithalatın yaptırıma maruz kaldığı tek ülke Türkiye olmadı. Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Norveç, Avustralya gibi ülkelerden birçok gıda ürününün ithalatı yasaklandı. Rusya bu gıda ürünlerinin yerini ise, yerli üretim yaparak doldurmaya çalışıyor.

Tarım Bakanı Aleksandr Tkachev yaptığı açıklamada, sebze üretiminde öz yeterliliğin geçen yıl yüzde 90 seviyelerinde olduğunu ve domates-salatalıkta 2020 yılına kadar yüzde yüz öz yeterliliğe ulaşmak istediklerini ifade etti. Bunun için de 400 hektarlık sera inşaatının yapılması gerektiğini söyledi. Rusya Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Sergey Korolev de, domatesin ithal oranın ün 2016 yılında yüzde 80’lerden yüzde 50’lere indiğini ve salatalığın da yüzde 65’den yüzde 20’ye gerilediğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri