O Kaçakçılık Ege’ye de Sıçradı!

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nden kaçak tütün açıklaması geldi.

O Kaçakçılık Ege’ye de Sıçradı!

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nden kaçak tütün açıklaması geldi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, ülkenin doğusunda yaygın olan kaçak tütünün piyasaya dağıtılması konusunun Ege Bölgesi’ne de sıçradığını açıkladı. Piyasada giderek yaygınlaşmaya başlayan kaça tütün ticareti, tütün ihracatçısını, tütün üreticisini, ilgili odaları ve belediyeleri harekete geçirerek bir heyet oluşturuldu ve kaçak tütün ticareti hakkında detaylı görüşüldü.Toplantıda Tütün Birliği Üreticileri, Ege Tütün Üreticileri Birliği, ziraat odaları temsilcileri ve belediye başkanlıkları temsilcileri hazır bulundu. Toplantının konusu Türkiye’de giderek yaygınlaşan kaçak tütün ticaretiydi. Tütün üreticileri ve ihracatçıları için büyük sorun haline gelen bu durum hakkında konuşularak çözüm üretilmeye çalışıldı.

Bir açıklama yapan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, Adıyaman, Hatay ve Batman gibi illerde yaygın olduğu uzun süredir bilinen kaçak tütün ticaretinin son zamanlarda Ege Bölgesi’ne de sirayet ettiğine dikkat çekti. Bu işi yapanların kaçak tütünü kamyonlarla taşıyarak Ege’nin köylerine ulaştırdıklarını ancak bu işin henüz yeni başladığını, yeni olduğundan dolayı da önlem alınırsa daha kolay engellenebileceğini dile getirdi.

Bir kamyon tütünün neredeyse 10 ton ettiğine, kaçak tütün ticaretinin devletin ciddi oranda vergi kaybı yaşamasına sebep olduğuna da dikkat çeken Mahmut Özgener, bu kaçakçılığın tedirginlik verdiğini de söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu konuyla ilgilenecekleri ve kontrol altına alacakları ile ilgili yaptıkları açıklamaların kendilerini umutlandırdığını da sözlerine ekleyen Mahmut Özgener, kendilerinin yatırımlar yaparak ihracat ettiği ve köylülerle sözleşme yaparak aldıkları tütünün kaçakçılar tarafından alındığını ve bunun tütün ihracatı ve üretimi yapan şirketler için büyük ekonomik kayba yol açmayı devletin de vergi konusunda kayıp yaşamasına sebep olduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri