Nihat Zeybekci: Aktif İhracatçıların Sayısı Yüzde 100’e Çıkarılmalı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, aktif ihracatçı sayısını yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Nihat Zeybekci: Aktif İhracatçıların Sayısı Yüzde 100’e Çıkarılmalı

Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımda bulunduğu Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 25. Olağan Genel Kurulu'nda yapmış olduğu açıklamalarda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracat ve yatırımın Türkiye için önemine işaret etti. Bakanlık tarafından ihracatçı şirketlere verilen destek ve teşvikleri hatırlatan Bakan Nihat Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ihracata verdiği önemi vurgulayarak, ihracatçı şirketlere verilen desteklere değinerek Binali Yıldırım ve Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu.

İhracat 200 Milyar Dolara Ulaşabilirİlerleyen süreçte bayrağı devredeceklerini ve diğer politikacılara gereken bütün desteğin sağlanacağını belirten Zeybekci, aktif ihracatçı sayısını yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. İhracatçı şirketlerin ve ihracatın şu anda geldiği nokta ile değişimlere ihtiyacı olduğunu ifade eden Zeybekci, Türkiye’nin ihracatını 35 milyar dolardan 172 milyar dolara ulaştırdığını bildirdi. Bu rakamın 200 milyar dolara ulaşabileceğini belirten Zeybekci, bunun için ihracatta yeni yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin bilgi, teknoloji, marka, tüketim alışkanlıklarını belirleme aşamasında farklılaşması gerektiğini dile getiren Zeybekci, bu sayede ülkenin kendisini çoğu sektörde garanti altına alacağını belirtti. Konfeksiyon gibi yöntemlerle bir yerlere gidilemeyeceğini iddia eden Zeybekci, Yatırım Teşvik Belgeleri'nin toplam tutarının 40 milyar dolar olduğunu belirtti. Zeybekci, 2018- 2019 seneleri arasında yatırımların faaliyete geçirilmesiyle ihracatın cari açığa vereceği desteğin senelik 19 milyar dolar olacağını söyledi.

Türkiye'nin şu anki noktaya çok çalışarak geldiğine dikkat çeken Nihat Zeybekci, 24 Haziran tarihinde gerçekleştirilen seçimlerden sonra Türkiye'nin yeni şeyler söylemeye hazır olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin ilerleyen süreçte rahatlayarak yoluna devam edeceğini ifade eden Zeybekci, AB ile ilişkilerin ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle ilgili olumlu sürecin 2018'in sonbaharı aylarında farklı noktalara ulaşacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri