Kanatlı Hayvan İhracatında Düşüş

Kanatlı hayvanların ihracatı alanında 2014 yılına göre ciddi bir düşüş yaşadığı sonucu ortaya çıkan bilgiler arasında yer aldı.

Kanatlı Hayvan İhracatında Düşüş

Ekonomik alanda belirli sıkıntıların yaşandığı 2016’nın son çeyreği ve 2017’nin ilk ayları zaman diliminde, 2014 yılının tümüne karşı bir kıyaslama yapılması söz konusu oldu. Buna göre yapılmış olan kıyaslamada kanatlı hayvanların ihracatı alanında 2014 yılına göre ciddi bir düşüş yaşadığı sonucu ortaya çıkan bilgiler arasında yer aldı. Bunun en büyük sebebinin ise, yurtdışında daha fazla kanatlı hayvan üretimi yapılmaya başlanması ve çeşitli hastalıklar sebebiyle ülkemizde yapılmakta olan kanatlı hayvancılık sektöründe bir düşüş olması ortaya atılan iddialar arasında yer aldıTürkiye Ziraat Odaları Başkanı Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu konuda geniş bir açıklama yaptı ve konudaki her detaya değinmeye çalıştı. Başkan tarafından yapılmış olan açıklamaya göre ise kanatlı sektöründe meydana çıkan çeşitli sıkıntıların ihracatı kötü yönde etkilediğini, ancak bu durumun geçici olduğunu açıkladı.

TZOB tarafından açıklanmış olan veriler ise durumun rehavetini ortaya çıkaran kanıtlar arasında idi. Buna göre 2014 yılında elde edilmiş olan 651 milyon dolar olarak yapılan kanatlı gıdalar ihracatı 2016 yılının tamamında ise 361 milyon dolara geriledi. Bu durumun ise özellikle kanatlı hayvan besleyiciliği yapmakta olan vatandaşı etkilediği verilen bilgiler arasında yer aldı.

Aynı zamanda bu sektörün binlerce kişiye iş imkanı sunuyor olmasının çok önemli bir detay olduğunu belirten Şemsi Bayraktar, sektörün geliştikten sonra ortaya çıkmış olan kapasitesinin ülkenin ihtiyacı olandan çok daha fazla olduğundan bahsetmeyi de ihmal etmedi. Ortadoğu’da ihracatın çok fazla olması, ülkemizin ise çeşitli ülkelere ihracat için çalışmalar yapması gerektiği de bakanın konuşmaları arasında yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri