İthal Enerji Faturası Yüzde 26 Yükseldi

Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden olan enerji Mayıs ayında yüzde 26 oranında arttı.

İthal Enerji Faturası Yüzde 26 Yükseldi

Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden olan enerji Mayıs ayında yüzde 26 oranında arttı.

Enerji İthalatına 3 Milyar 688 Milyon Dolar Harcadık

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kayıt altına alınan verilere göre ülkemizin enerji ithalatına aktardığı kaynak yılın beşinci ayında yıl bazında yüzde 26’yı bulan oranda arttı. Mayıs ayında Türkiye’nin enerji ithalatı faturası 3 milyar 688 milyon 800 bin dolar olarak kaydedildi.

İthalat Mayısta Yüzde 5,5 ArttıTÜİK verileri Türkiye’nin mayıs ayına ilişkin ithalatının yıl bazında yüzde 5,5 oranında arttığını gösterdi. Buna göre yılın beşinci ayında gerçekleşen toplam ithalatı 22 milyar 65 milyon dolara kadar çıktı.

22 milyar 65 milyon doların enerjiye ayrılan kısmı ise 3 milyar 688 milyon 800 bin dolara işaret etti. Bu kapsamda enerji ithalatı kalemleri arasında mineral yağ ve yakıtlara, bu yağ ve yakıtların işlenmesi sonrasında elde edilen ürünlere, bitümenli maddelere, mineral mumlara ciddi bir kaynak aktarımı yapıldı. 2017 yılının aynı dönemindeki enerji ithalatının ülkemize çıkardığı fatura ise 2 milyar 928 milyon 604 bin dolar seviyesinde kaydedilmişti. Her iki yılın aynı ayları karşılaştırıldığında Türkiye’nin enerjiye harcadığı paranın yüzde 26 oranında artığı belirlendi.

Ham Petrol İthalatı Azaldı

Türkiye enerji politikalarıyla yerli kaynakların üretimine ve kullanımına hız verirken, yılın beşinci ayında ham petrol ithalatı (Yıl bazında) geriledi. Azalış yüzde 29,7 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Buna göre Mayıs ayının ilk gününden son gününe kadar ithal edilen ham petrol miktarı bir milyon 802 bin 342 ton seviyesine kadar düştü. Petrol ithalatının düşüşe geçmesi, ithalata harcanacak paranın ülke ekonomisinde kalmasına kapı araladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri