İşte Türkiye'nin İhracatına En Fazla Katkısı Olan Sektör!

Türkiye Seramik Federasyonu desteğiyle ekonomistlerce hazırlanan Türkiye İhracat Katkı Endeksi'nin bu senenin ilk çeyreğine ilişkin verileri açıklandı. 

İşte Türkiye'nin İhracatına En Fazla Katkısı Olan Sektör!

Bu sene birinci çeyrek katkı endeksi verileri itibariyle en yüksek ihracat katkı oranının 26.5 seviyesiyle tekrardan inşaat seramiklerinde olduğu ifade edildi. İnşaat seramiklerinin bir önceki çeyreğe kıyasla 4.17 puanla enyüksek katkı puan artışı sağladığı bildirildi. 

İnşaat seramiklerinin 2015 ila 2018 seneleri arasında ihracat katkı oranını en fazla yükselten sektör olarak, ülkenin döviz dengesine de en olumlu katkıyı sağlayan sektör olduğu ifade edildi. 

İnşaat seramiklerinin ardından en yüksek katkı oranına sahip olan ikinci sektörün 7.74 puanla giyim eşyaları olduğu, 4.10 puanla mobilya sektörü olduğu ifade edildi. Giyim eşyalarının katkı oranının bir önceki çeyreğe kıyasla artış gösterdiği, mobilya sektörünün katkı oranının ise düşüş yaşadığı dile getirildi. 

İhracat Katkısı Pozitif Olan Sektör Sayısı 10 OlduSöz konusu dönem itibariyle 18 sanayi kolu arasında ihracat katkı oranı pozitif olan sektör sayısının bir önceki çeyreğe kıyasla 1 sektör daha artış göstererek 10'a yükseldiği dile getirilirken, 8 sanayi kolunun ihracat katkı oranlarının ise dördüncü çeyrek baz alındığında negatif olduğu kaydedildi. 

İlk çeyrek verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz ise, ülke ekonomisinin önemli problemlerinin başının ekonominin döviz açığı vermesi olduğunu söyledi.

Ekonominin ve sektörlerin döviz fazlası vermesinin gerek ihracat yapılabilmesi gerekse iç pazardaki ihtiyacın yurt içindeki üretimle karşılanmasıyla mümkün olduğunu aktaran Çenesiz, böylelikle sektörlerin net döviz fazlası yaratma fırsatı bulduğunu ifade etti. 

Öte yandan Çenesiz, verilerin bu itibar ile sektörlerin rekabet gücü adına bir gösterge olduğunun altını çizerek, söz konusu dönemler arasında yaşanan gelişmelerin rekabet güçlerindeki gelişmeleri de yansıttığını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri