Vergi Nedir? Vergi Usul Kanunu Nedir?

Vergi nedir merak edenler için; devletin veya yerel yönetimlerin yasalara ve belli kurallara bağlı olarak sunduğu hizmet karşılığında topladığı paraya denir.

Vergi Nedir? Vergi Usul Kanunu Nedir?

Vergi nedir merak edenler için; devletin veya yerel yönetimlerin yasalara ve belli kurallara bağlı olarak sunduğu hizmet karşılığında topladığı paraya denir. Vergiler; emlak vergisi, çevre vergisi, gelir vergisi, enerji hizmetlerinden kesilen vergiler, tüketim malzemelerinden kesilen vergiler, ticari vergiler olarak alt kalemlere ayrılır.

Vergi Nedir?

Devletin iktisadi olarak gelir elde etmek için sağladığı döngüye vergi denir. Vergi, sunulan bir hizmet karşılığında vatandaşlardan para toplanmasıdır. Vatandaşlar vergi ödedikçe, birikim elde edilir ve bu birikim kamu harcamaları için kullanılır. Bu sayede ekonomik denge sağlanır. Vergi nedir sorusunun cevabına ulaştığınıza göre, konuya dair yeterince donanıma sahip olmak istiyorsanız vergi usul kanunu ile ilgili bilgi almak isteyebilirsiniz.

Vergi Usul Kanunu Nedir?

Vergi usul kanunu, genel bütçeye dahil edilen vergi, resim ve harçlar ile il özel idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim ve harçlar için uygulanmaktadır. 1961 senesinde onaylanarak yürürlüğe giren 213 sayılı kanundur. Vergi usul kanunu, vergilendirme, vergi mükellefinin görevleri, değerleme, cezalar ve vergi davaları olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.1950 senesinden bugüne uygulanan Vergi Usul Kanunu’nun bazı hükümlerinde eksiklik olduğu tespit edilmiştir. Bunun ardından kanunda müşahade ve tesbit edilen boşlukların doldurulması ve yanlışların düzeltilmesi için revize edilmesinde karar kılınmıştır.

Kanunun düzenlenmesi için ilk önce vergi usul kanununun 90. maddesiyle kanuna bağlı usulsüzlük cetvelinin güncellenmesi ve 17. maddesine yeni yükümlülükler eklenmesi talep edilmiştir. Buna ek olarak, kanuna 1 madde daha ilave edilmesi ve 2 maddenin bazı hükümlerinin yürürlükten kaldırılması önerilmiştir.

Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maaş bordronuzu yanınıza alarak vergi dairelerine gidebilir, burada yetkililerden vergi ödemenizin tutarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, vergi sorgulama işleminizi internetten de yapabilirsiniz. İnternet aracılığıyla vergi sorgulama işleminizi şifresiz olarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in resmi web sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. GİB’in resmi web sitesinde vergi sorgulama işleminin yanı  sıra vergi ödemelerinizi de yapabilirsiniz. Veya internetten E- Devlet sistemine giriş yaparak şifreniz ile vergi sorgulama işleminizi halledebilirsiniz.

GİB’in resmi web sitesinden vergi sorgulama için ilk önce sayfaya giriniz. Karşınıza çıkan sayfada “İnternet Vergi Dairesi” bölümünü seçmelisiniz. Ardından sayfadaki sorgulama seçeneklerinden “Borç Bilgilendirme Servisi”ne giriş yapmalısınız. Bu sayfayı görüntülerseniz, vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan vadesi gelen ve gelmeyen tüm vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ardından sizden istenen bilgileri sayfaya girmeli ve onay almalısınız. T.C. kimlik numaranızı girerek devam ediniz. Giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan seri ve nüfus cüzdanı numarasını yazarak annenizin, babanızın, eşinizin ya da çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girmelisiniz. Sonrasında annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini ve güvenlik kodunu girerek sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet şifrenizi kullanarak da sistemden vergi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E- Devlet sistemine girmek için ana sayfada bulunan “Sisteme Giriş” yazısını seçiniz. Karşınıza çıkan sayfada “E- Devlet Şifresi İle Giriş” bölümünü seçerek giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E- Devlet şifrenizi yazınız. Sisteme giriş yapmanızın ardından E- Hizmetler bölümünü seçerek GİB bölümünü bulunuz. GİB’in alt kalemlerinden “Vergi Borcu Sorgulama” işlemini seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri