Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi borcu sorgulamasını T.C kimlik numaranız ile E- Devlet sistemi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. İnternetten yapacağınız sorgulama ile vergi borcunuzu kolayca öğrenebilir ve vergi yapılandırması yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırma işlemini gerçekleştirmek isteyen mükellefler, vergi borcu öğrenmek için hangi kaynakları kullanabileceğini araştırıyor… Vergi borcu sorgulamasını T.C kimlik numaranız ile E- Devlet sistemi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. İnternetten yapacağınız sorgulama ile vergi borcunuzu kolayca öğrenebilir ve vergi yapılandırması yapabilirsiniz.

Hangi Vergiler Ödenmezse Haciz Gelir?

Vergi bir insanın vatandaşlık görevidir. Dolayısı ile vergisini ödemeyen mükellefler yasaları ihlal etmiş olur ve bu kişilere bazı yaptırımlar uygulanır. Bunlardan biri de hacizdir. Elektronik haciz bir diğer adıyla E- Haciz, devlete olan vergi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu sebebiyle elektronik alandan kişinin maaş veya banka hesabında bulunan para, altın, döviz gibi mal varlığına el konulması durumudur.

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, Veraset ve intikal vergisi, trafik para cezaları, nüfus para cezaları, tütün ve tütün mamullerine yönelik cezalar, ecrimisiller, adli para cezaları, idari para cezalar ve SGK borçlarının ödenmemesi halinde haciz uygulanır.

Vergi Borcu Sorgulaması Nereden Yapılır?Vergi borcunuzu sorgulamak için vergi dairelerine maaş bordronuzla beraber gitmelisiniz. Buradan ne kadar vergi borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Borcunuz var ise vergi borcu yapılandırma işlemi için başvurabilirsiniz. Eğer borcunuz yoksa “Vergi Borcu Yoktur yazısı alabilirsiniz. Gerekli kontrolleri yapmanız halinde vergi affından da faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, vergi borcu sorgulama işleminizi internetten de gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten şifre gerekmeden vergi borcu sorgulama işlemini GİB’in resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığıyla vergi borcunuzu sorgulayabildiğiniz gibi vergi ödeme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet şifrenizi kullanarak da E-Devlet sistemi üzerinden vergi borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlara kolay ve hızlı bir şekilde hizmet sunmayı hedefleyen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), İnternet Vergi Dairesi’ni faaliyete sokarak işlemlerine başlamıştır. İnternet sitesinden vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ana sayfada bulunan internet vergi dairesi bölümüne giriş yapmalısınız. Buradaki sorgulama seçeneklerinden borç bilgilendirme servisine girdikten sonra T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdanı seri ve numarasını sizden istenen yerlere yazmalısınız. Ardından anne, baba, eş ya da çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girmeniz istenecektir. Bu bilgileri de girdikten sonra annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini girmeniz gerekecek. Son olarak güvenlik kodunu da girerseniz vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet sistemi aracılığıyla vergi borcu sorgulama işlemi için PTT şubelerinden kimliğinizle alınmış bir E- Devlet şifresi gereklidir. 2 lira karşılığında alacağınız E- Devlet şifresiyle vergi borcu sorgulaması gibi çeşitli resmi işlemlerinizi sistem sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için ana sayfadaki giriş bölümünü seçmelisiniz ve karşınıza çıkan ekte E- Devlet şifresi ile giriş bölümünü seçmelisiniz. Buraya T.C. kimlik numaranızı ve E- Devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmış olacaksınız. Sisteme girdikten sonra E- Hizmetler bölümünü seçmelisiniz. E- Hizmetler bölümüne girmenizin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı ekini seçmelisiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın alt hizmetlerinden vergi borcu sorgulama ekini seçerek sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri