Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Tapu Harç Sorgulama

Konut, iş yeri, dükkân tarla ve arsa gibi emlak işlemlerinde devir ya da satış sonrasında karşımıza çıkan tapu harcı emlak için verilecek olan emlak vergisi tutarından düşük olmayacak şekilde satışı yapılan gayrimenkulün değer tutarı üzerinden hesaplama yapılır.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? Tapu Harç Sorgulama

Konut, iş yeri, dükkân tarla ve arsa gibi emlak işlemlerinde devir ya da satış sonrasında karşımıza çıkan tapu harcı emlak için verilecek olan emlak vergisi tutarından düşük olmayacak şekilde satışı yapılan gayrimenkulün değer tutarı üzerinden hesaplama yapılır.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?Tapu harcı ödemesi satış işleminin yapıldığı ilin vergi dairesine yapılır. Tapu Genel Müdürlükleri tarafından elektronik tahsilat dönemine geçildiğinden Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bankalar, banka şubeleri, ATM’ler ve bireysel internet bankacılığı işlemlerinden de ödeme yapılabilmektedir. Daha öncesinde yalnızca vergi dairelerinden yapılabilen bu işlemlerin şimdilerde elektronik ortamlarda kolayca yapılabilmesi, emlak işlemleri daha kolay ve daha hızlı şekilde olması için kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca elektronik ortamlarda tapu harç sorgulama seçeneğinin bulunuyor olması yalnızca ödeme yapabilmek için değil, sorgulamak için de yararlı bir durum olmuştur.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Maliye Bakanlığı 492 sayılı Harç Kanunu’na bağlı olan harç tapu işlemleri tarifesinde satışı yapılan malın arsa, tarla, dükkân, mesken ya da gayrimenkul olduğu ayırt edilmeksizin, belirtilmiş olan satış tutarı üzerinden belirlenerek tahsil edilen bir harçtır. Tapu harç hesaplama işlemi satışı yapılacak olan malın belirlenen satış tutarı üzerinden yüzde 4 oranında alındığı bilinmektedir. Bu masrafların ödenmesi alıcı ve satışı olmak üzere yüzde 2 oranında satıcı, yüzde 2 oranında alıcı tarafından yapılmaktadır. Vergi dairesi tapu harcı işlemlerinde bu oran yarı yarıya bölünerek alıcı ve satıcı olmak üzere dağıtılmıştır. Tapu harcı miktarı alınacak olan arsa, tarla ya da gayrimenkul fark etmeden o malın emlak vergisi tutarından az olmamalıdır.  Emlak vergisi kişinin üzerine olan dükkân, iş yeri, konut, tarla ya da arsa gibi taşınmaz mallardan alının yıllık vergiye verilen addır. Emlak vergisi ücreti taşınmazın değerine göre hesaplanmaktadır. Ayrıca emlak vergisi taşınmaz gayrimenkulün türüne göre ayrı bir hesaplama şekline sahiptir. Arsa, arazi, ev veya dükkân olması emlak vergi ücretlerini ve hesaplama işlemlerini tamamen değiştirmektedir. Ayrıca taşınmazın büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyelere bağlı olduğu da emlak vergi ücreti konusunda farklılığa sebep olmaktadır.

Tapu Harç Sorgulama 2018

Tapu harç sorgulama işlemleri Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi dairelerinin e - tahsilat dönemine geçmesiyle birlikte artık ilgili vergi daireleri haricinde bankalardan, ATM ve internet bankacılığından yapılabilir. Elektronik ortamda tapu harç sorgulama işlemleri için E - Devlet üzerinden, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden harç numarası ile sorgulama yapılabilir. Taşınmaz malların kategorisinde olan ev, işyeri, gayrimenkul, tarla ve arsa gibi malların alım satım işlemlerinde ödenmek üzere hesaplanan tapu harcının tutarını öğrenmek istediğinizde, ödeme kanalları olan bankalar, ATM ve internet bankacılığı vergi daireleri, e devlet ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri