Soy Ağacı Bulma! Ailenizin Soy Ağacını Bulun!

Soyağacını öğrenmek isteyen vatandaşlar, E- Devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında bulunan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranına giriş yaparak öğrenebilirler.

Soy Ağacı Bulma! Ailenizin Soy Ağacını Bulun!

E-devlet altyapısına bir yeni hizmet daha ekledi. Vatandaşların merak ettiği soy ağacı, soy ağacı bulmak adına artık E- Devlet hizmet veriyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile E- Devlet arasında sağlanan iş birliği sayesinde T.C. vatandaşları 1800’lü senelere dayanan soy ağacı bilgilerini sorgulayabilecek. Peki ya E- Devlet ile soy ağacı nasıl bulunur?

Soy Ağacı Nasıl Bulunur?08 Şubat 2018 tarihi itibarıyla erişime açılan Alt- Üst Soy Raporu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamalara göre soy ağacı bulmak isteyen vatandaşlar, E-Devlet resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresini açarak, kullanıcı girişi bölümünden giriş seçeneklerinden birini seçerek giriş yapmalısınız. Sonrasında "Hizmetler" bölümüne giriş yaparak “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” kategorisini seçiniz. Bu kısımda alt kategorilerde "Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama" seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda sisteme kayıtlı Alt-Üst Soy Bilgisine ulaşacaksınız.

Alt- Üst Soy Raporu Yoğun İlgiden Kilitlenmişti

E- Devlet tarafından başlatılan alt üst soy bilgisi uygulaması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi soylarını 1800'lü senelere kadar öğreniyor. 8 Şubat 2018 tarihinde E-Devlet üzerinden hizmet vermeye başlayan Alt- Üst Soy Raporu uygulamasının açıldığı gün, akşam saatlerinde aşırı yoğunluk nedeniyle hizmette aksamalar olmuş ve gece 02.00’ye kadar binlerce vatandaş soy ağacı sorgulaması yapmıştı. Gece 02.00 ile 04.00 arası yoğunluğun geçeceğini düşünen vatandaşlar ise bu saatlerde Alt-Üst Soy Raporu sorgulaması yapmıştı. Fakat o saatlerde de sisteme yoğun ilgi gösterilmesi nedeniyle hizmette gecikmeler yaşanmıştı. Sistemde yaşanan sorunlardan sonra geçici olarak soy ağacı hizmeti kapatılmıştı. Yetkililer, kısa süre sonra ise tekrar kotalı olarak hizmete açılacağını açıklamıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etti, yoğunluğun azalmasından sonra ise Alt- Üst Soy Raporu hizmetinin tekrar kullanıma açılacağı duyurulmuştu.

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama

Şimdiye kadar 4 milyonu aşkın soy ağacı belgesi üretildi. Soyağacını öğrenmek isteyen vatandaşlar, E- Devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında bulunan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranına giriş yapmalı. Sonrasında Alt- Üst Soy Listesine ulaşmak mümkün.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selman acar
Selman acar - 3 ay Önce

Ailem

SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri