Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

SGK emeklilik hesaplama çeşitli yol ve yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Emekli olacağı tarih hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sigortalı çalışanlar, SGK emeklilik hesaplama yollarına başvurmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Emeklilik, yasalar tarafından belirlenen uzunca bir müddet çalışmasının ardından belli bir yaşa geldikten ve belli şartlara haiz olduktan sonra tümüyle çalışma hayatından çekilme durumuna denir. Söz konusu kişilere emekli ya da tekaüt adı verilmektedir. SGK ise (Sosyal Güvenlik Kurumu), bireylerin emekli oldukları dönemde kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sürdürebilmeleri adına ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri adına sistem oluşturan ve düzenleyen bir kuruluştur. Kuruma tabi olan sigortalı çalışanlar, SGK emeklilik hesabı yaparak ne zaman emekli olabileceğini hesaplamaktadır.

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olmak isteyen vatandaşlar emeklilik döneminde ne kadar maaş alacağını merak etmektedir. Bunun için de SGK maaş hesaplama işlemi gerçekleştirebilmeyi talep etmektedir.

SGK maaş hesaplama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. SGK tarafından online olarak verilen bu hizmette T. C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus ili ve doğum tarihi gibi bilgiler talep edilmektedir. Bilgileri doğru bir şekilde giren birey, emekli olduğunda alacağı maaş hakkında bilgi edinebilmektedir.

Öte yandan SGK maaş hesaplama üzerinde e-devlet uygulaması aracılığı ile de hizmet sağlanmaktadır.

SGK Ne Zaman Emekli Olurum?Emeklilik, hemen hemen her çalışan bireyin en büyük hayalidir. Bütün çalışma hayatı boyunca emekliliğinin hayalini kuran işçiler, “SGK ne zaman emekli olurum?” sorusunun cevabını aramaktadır.  emekliliğinin gerçekleşeceği tarih ise ancak SGK emeklilik hesabı ile öğrenilebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşların “SGK ne zaman emekli olurum?” sorusuna kolay yoldan yanıt bulabilmesi için yeni bir hizmet hayata geçirmiştir. Kullanıcılara oldukça kolay bir yöntem sunan SGK, emeklilik yaşı hesaplama robotu ile vatandaşların ne zaman emekli olabileceği hakkında bilgi vermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “Ne Zaman Emekli Olurum” isimli bu uygulamasından faydalanabilmek için öncelikle Kurum’un resmi web sitesi üzerinden uygulamaya giriş yapılmalıdır. Ardından açılan sayfada bireyin gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Bunun neticesinde bilgiler onaylandığında, Sosyal Güvenlik Kurumu birey için ne zaman emekli olacağını söyleyebilmektedir.

SGK Emeklilik Hesaplama

SGK emeklilik hesaplama çeşitli yol ve yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Emekli olacağı tarih hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sigortalı çalışanlar, SGK emeklilik hesaplama yollarına başvurmaktadır. Emeklilik hesaplama üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir hizmetin yanı sıra, piyasada pek çok hesaplama araçları mevcuttur. Söz konusu bu araçlara emeklilik statüsü, cinsiyet, doğum tarihi, sigorta başlangıç tarihi gibi bilgiler doğru bir şekilde verildiğinde, emeklilik hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bunun yanı sıra e-devlet uygulaması ile de emeklilik hesaplama işlemini gerçekleştirebilmek mümkündür. E-devlet sistemine T. C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan bireyler “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” uygulaması üzerinden sigorta kolu ve hizmet girişi bilgilerini girerek hesaplama işlemini gerçekleştirebilmektedir. Böylelikle birey emekli olması için ihtiyaç duyduğu prim gün sayısını ve emekli olacağı yaşı hakkında bilgi edinebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri