Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Her sene sözleşme yenileme döneminde konut ya da iş yeri sahipleri için tanınan kira artışı, yasalar gereği Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine (Yİ – ÜFE) göre belirlenmektedir.

Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Kira, bir konutun, mülkün ya da taşıt türünden herhangi bir mülkün belirli bir bedel karşılığında belirli bir süre kullanımının bir başkasına verilmesi durumuna denmektedir. Kira artışı ise, genellikle kira bedelini enflasyon karşısında muhafaza etmek ya da kiraya konu olan mülkün değerindeki artışı kira bedeline yansıtmak maksadı ile her sene sözleşmenin yenilenmesi ile beraber yeni kira döneminde ödenmesi kaydı ile kira bedeline uygulanan bir çeşit zamdır. Kira artışı ancak kira artış oranına göre gerçekleştirilmektedir.

Kira Artışı Ne Zaman Yapılır?

Kira artışı, ancak kira kontratının yenilendiği ay itibari ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum bir örnek ile açıklandığında; 15 Mayıs 2017 tarihinde başlayan kira dönemi 1 sene sonrasın yenilendiği zaman 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren kira bedeli kira artış oranına göre belirlenen artış ile ödenmeye başlamaktadır.

Konut ve işyerlerinde kira artışı gerçekleştirilirken, çeşitli yasal düzenlemeler mevcuttur. Konutlar için uygulanan kira artış oranı için yasal bir sınırlama getirilmiştir. İş yerlerinde ise kira artış miktarı 2020 yılına kadar serbest bırakılmıştır. Buna göre kiracı ile mülk sahibi arasında yapılacak olan sözleşme kapsamında belirlenmesine kanun tarafından müsaade edilmiştir.

Kira Artış Oranını Kim Belirler?Mesken ya da iş yerlerini kiraya veren mülk sahipleri, sözleşmenin yıllık bazda uzaması durumunda kira bedelinde zam yapılmasına kanunen hak tanınmıştır. Kanun tarafından belirlenen kira artış oranı, Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre hesaplanmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, kira artışının bir önceki senenin aynı dönemine göre Yurt İçi Üretici Endeksi (Yİ – ÜFE) yüzde değişiminin göz önünde bulundurulması ile kira artış bedelinin hesaplanması gerektiği ifade edildi.

TÜİK tarafından yapılan bu açıklamayı esas alan mülk sahipleri, bir önceki senenin sözleşme dönemine göre, kira artışı gerçekleştirebilmektedir. Buna karşın Yargıtay tarafından da verilen bir karar mevcuttur. Yargıtay ise bu kararında “kira artışının üretici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalama artış oranına göre belirlenmelidir” şeklinde açıklamada bulunmuştur.  

Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Her sene sözleşme yenileme döneminde konut ya da iş yeri sahipleri için tanınan kira artışı, yasalar gereği Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine (Yİ – ÜFE) göre belirlenmektedir. Her ayın 3’ü itibari ile açıklanan endeks verileri neticesinde, mülk sahipleri kiracıları için uygulayacak oldukları artış oranını ve miktarını belirleyebilmektedir.

Örneğin; Mayıs 2018 dönemine ait olan üretici fiyat endeksi, son 12 ayın ortalamasında yüzde 15,36 oranında gerçekleşmiştir. Buna göre, Mayıs 2018 dönemine kadar aylık olarak 1000 TL kira bedeli ödeyen bir kiracı için uygulanacak kira artış miktarı 153,6 TL’dir. Böylelikle kiracının yeni sözleşme döneminde ödemesi gereken kira bedeli bin 153,6 TL olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri