İşsizlik Sigortası Kimlere Bağlanır?

İşsizlik maaşı, devlet tarafından kendi isteği ve yeterliliği dışında işsiz kalan vatandaşlar için çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına destek olmak üzere aylık olarak ödenen bir nakit paradır.

İşsizlik Sigortası Kimlere Bağlanır?

İşsizlik maaşı, devlet tarafından kendi isteği ve yeterliliği dışında işsiz kalan vatandaşlar için çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına destek olmak üzere aylık olarak ödenen bir nakit paradır. İşsizlik maaşı ile bireylerin maddi açıdan desteklenmekle beraber, yeni bir iş bulma konusunda da desteklenmesi amaçlanmaktadır.

İşsizlik Maaşı ve İşsizlik Sigortası Aynı Şey Mi?

İşsizlik sigortası, herhangi bir iş yerinden çalışan bir bireyin çalışma istek, yetenek, yeterlilik ve sağlığının yerinde olmasına rağmen, kendi arzu ve talebinin dışında olmadan işsiz kalması halinde uğramış oldukları maddi kayıpların bir kısmını karşılayabilmek üzere aile ve aile bireylerinin müşkül duruma düşmesinin önüne geçecek, sigortacılık tekniği ile çalışmalar yürüten ve devlet tarafından kurularak zorunlu bir şekilde faaliyet gösteren bir sigorta koludur. İşsizlik maaşı ise, sigorta kapsamında gerçekleştirilen kesintiler neticesinde bireye bağlanan maaş olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu bu iki tanım karşılaştırıldığında, işsizlik sigortası ile işsizlik maaşının aynı şey olmadığı ortaya çıkmaktadır. Fakat birbirine oldukça yakın ve hatta birbirinin neticesi olmasından ötürü günümüzde pek çok birey iki terimi aynı anlamda kullanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

 “İşsizlik maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak eden bireyler için; devlet tarafından sağlanan bu destekten faydalanmak isteyen bireyler için işsizlik maaşı alma şartları mevcuttur. İşsizlik maaşı şartlarına haiz olan bireyler ilgili kurum olan İŞKUR’a işsizlik maaşı başvuru işlemini gerçekleştirerek maaş alma hakkına erişebilmektedir.İşsizlik maaşı alma şartları; sigortalı olarak çalışan bireyin işten çıkarıldığı tarih itibari ile öncesinde 120 gün kadar (4 ay) sigorta primi ödenmiş olması gerekmedir. Ayrıca son 3 sene içerisinde 600 gün kadar prim ödemesi de gerçekleştirilmiş olmalıdır. Bahsi geçen bu şartların yanı sıra işten kendi isteği dışında çıkarılmış olması ve çıkarıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvuru yapmış olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl alınır? sorusunun cevabında, bahsi geçen bu şartlara haiz olan ve İŞKUR’a bu süre zarfı içerisinde müracaat eden bir birey, işsizlik maaşı alma hakkına erişebilmektedir. Üstelik 600 ile 900 arası prim gün sayısına sahip olan birey için 6 ay,  900 ile 1080 arasında prim gün sayısına sahip olan bireyler için ise 10 aya kadar işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

İşsizlik Sigortası Kimlere Bağlanır? 

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesi kapsamında yer alan bireyler işsizlik sigortasına bağlanmaktadır.

İşsizlik maaşının nasıl alınabileceği hakkında bilgi edinen işsiz bireyler, “işsizlik maaşı ne kadar?” sorusuna da yanıt aramaktadır. Buna göre, işsiz kalan bireyler için işsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşının ne kar olduğunu öğrenebilmek için hesaplama yapmak gerekmektedir. Buna göre son 4 ayda alınan brüt maaşının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. Üstelik alınacak olan işsizlik maaşı, brüt ücretin yüzde 80’inin aşmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri