İş Göremezlik Raporu Nedir? Kimlere Verilir?

SGK iş göremezlik, sigortalı olarak çalışan bir bireyin, meslek hastalığı, iş kazası ya da herhangi bir sağlık probleminden ötürü kurumun yetkilendirmiş olduğu bir sağlık personeli tarafından verilen istirahat süresince çalışamaması durumudur.  

İş Göremezlik Raporu Nedir? Kimlere Verilir?

SGK iş göremezlik, sürekli iş göremezlik ve geçici iş göremezlik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SGK iş göremezlik, sigortalı olarak çalışan bir bireyin, meslek hastalığı, iş kazası ya da herhangi bir sağlık probleminden ötürü kurumun yetkilendirmiş olduğu bir sağlık personeli tarafından verilen istirahat süresince çalışamaması durumudur.  

SGK iş görmezlik durumunda doktor raporuna sahip olan ya da rahatsızlığını bu rapor ile ispat edebilen sigortalı çalışanlar, çalışamadığı her gün için SGK iş görmezlik ödeneği alabilmektedir.

İş Göremezlik Raporu Nereden Alınır?

Sigortalı olarak çalışan bir bireyin, iş kazası, meslek hastalığı, analık ya da herhangi bir sağlık problemi karşısında SGK iş görmezlik raporu alması gerekmektedir. Söz konusu bu rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun görevlendirmiş olduğu sağlık kuruluşlarından alınmaktadır. Dolayısıyla raporun devlet hastanesi, üniversite hastanesi, sağlık ocağı / aile hekimliği, özel hastane ya da Sosyal güvenlik Kurumu ile anlaşmalı diğer sağlık kurumlarından alınması yeterli olacaktır.Sağlık kuruluşlarından alınan SGK iş göremezlik raporu, sigortalı bireyin sağlık sorunu ve istirahat etmesi gerek süre gibi bilgileri içermektedir.

İş Göremezlik Raporu Kimlere Verilir?

SGK iş göremezlik raporu, 4A ve 4B kapsamında sigortalı olup çalışan bireyler adına verilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı iş yerinde başına gelen bir kaza, işinden dolayı meydana gelen hastalık ya da herhangi bir hastalık neticesinde uzman hekimlere ve sağlık kuruluşlarına müracaat eden sigortalı çalışanlar, uzman hekimleri muayenesi sonucunda geçici iş göremezlik raporu alabilmektedir. Söz konusu bu sağlık problemlerinin verilen istirahat süresi içerisinde geçmemesi ve devam etmesi durumunda, verilen iş göremezlik raporu sürekli bir hal alacaktır. Fakat sağlık problemlerinin iyiye gitmesi durumunda söz konusu rapor geçici şekilde kalacaktır.

Ayrıca analık durumunda da kadın çalışanlar için devlet tarafından verilen doğumdan önce 2 doğumdan sonra 2 hafta olmak üzere geçici iş göremezlik raporu verilmektedir. Rapor süresi annenin durumuna ve doktorun takdirine göre değişiklik gösterebilmektedir. Üstelik devlet tarafından verilen doğum izninin ardından 6 ay kadar daha geçici iş göremezlik raporu verilebilmektedir.

İş Göremezlik Raporu Nedir?

İş görmezlik raporu, sigortalı olarak çalışan bireyin sağlık problemlerinden ötürü çalışamadığı günlerde mağdur edilmemesini sağlayan bir belge niteliğindedir. İş göremezlik raporu alan sigortalı bir birey, çalışamadığı her gün için maaşının belli bir kısmını alabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, 3 gün ve fazlası için iş göremezlik raporu alan sigortalı çalışanların her günü için maaşının 3’te 2’si kadar ödeme yapmaktadır. Analık hakkından dolayı iş göremezlik raporu alarak doğum iznine ayrılan sigortalı kadınlar için ise, söz konusu bu ödenek doğum parası adı altında ödenmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri