Büyükbaş Hayvancılıkta Destek Projeleri Nelerdir ve Hangi Koşullar ile Yararlanılır?

Yurt dışından et alımının artması ve bu durumda bile ihtiyacın tam olarak karşılanmaması göz önünde bulundurulursa hayvancılığa destek verilmesinin ne denli yerinde bir hareket olacağı fark edilmektedir. 2018 hayvan destek ödemeleri bu anlayış ile devam ettirilmektedir.

Büyükbaş Hayvancılıkta Destek Projeleri Nelerdir ve Hangi Koşullar ile Yararlanılır?

Yurt dışından et alımının artması ve bu durumda bile ihtiyacın tam olarak karşılanmaması göz önünde bulundurulursa hayvancılığa destek verilmesinin ne denli yerinde bir hareket olacağı fark edilmektedir. 2018 hayvan destek ödemeleri bu anlayış ile devam ettirilmektedir.

Artış Hakkında: 2018 senesinde hem büyükbaş hem de küçükbaş desteği köylüye sağlanmaya devam edecektir. Her sene miktarlarda artış meydana gelmektedir. Köylülerin aldıkları yemin ve hayvanların sağlık koşullarının iyileştirilmesinin de göz önünde bulundurulması ile artış miktarlarında hesaplamalar yapılmaktadır.

Destek Alan Hayvancıların Kesim Şartları Nelerdir?

Anaç hayvan desteği ile ülkemizde yer alan hayvan sayısının artırılması amaçlanmaktadır. Bu sistemin odak noktalarından bir diğeri de dişi hayvanların kesiminin önüne geçilmesidir. Erkek hayvanların da ancak bir yaşını doldurduktan sonra kesime tabi tutulması sağlıklı ve ekonomik olarak karşılanabilir bulunmaktadır. Dişi hayvanların kesilmesi ülkedeki hayvan sayısının kısıtlı kalmasına sebebiyet vermektedir.

Besi hayvan desteği gibi projelerin işe yarayabilmesi için bu yaş sınırına ve cinsiyet ayrımına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca bazı hayvanların kesimi konusunda karar verebilmek adına kilo sınırlaması da yapılmaktadır. Bu durum genellikle küçükbaş hayvanlarda dikkate alınan bir kriterdir. Büyükbaş hayvanların destek kapsamında kesimine karar verebilmek için yaş faktörü yeterli bulunmaktadır.

Hayvan Destek Projeleri Nelerdir?

Besilik hayvan desteği projesi sayesinde hayvancılık ile uğraşan ve yem barınak konusunda sıkıntı çeken hayvancıların bu problemlerden kurtulmaları mümkün kılınmıştır. Hayvan destek projeleri kapsamında bulunan ve dikkate değer alt başlıklardan bazıları;

  • Buzağı ve malak desteği
  • Çoban İstihdam desteği
  • Süt Primi
  • Islah Amaçlı Süt Kalitesinin Desteklenmesi Desteği

Büyükbaş hayvan ahır desteği de bu liste içerisinde kendini gösteren detaylardan bir tanesidir. Ahır destekleri genellikle il bazında düzenlenen oluşumlar ile sağlanmaktadır. Örneğin Konya’da ahır desteği ile alakalı birçok gelişme sağlanmış ve yeni ahırların kurulmasına maddi bakımdan ve materyal bakımından destek verilmiştir.

Büyükbaş hayvan alımında devlet desteği ile buzağıların belirli bir yaş aralığına gelmesi ile beraber devlet tarafından satın alınması garanti edilmektedir. Büyükbaş hayvan desteği denildiği zaman sadece et bazında inceleme yapılmamalıdır. Aynı zamanda süt konusunda da hem talebin karşılanması hem de bu denli temel bir ihtiyaçta fiyatların kontrol altında tutulması önemli detaylardan bir tanesidir.

Destek Almak İçin Uyulması Gereken Koşullar Nelerdir?

Büyükbaş hayvan besi desteği alabilmek için öncelikli olarak hayvanların bakılabileceği uygun bir alana sahip olmak gerekmektedir. Bu konuda eksik olan kişilerin öncelikle yeni ahır desteğini kooperatiflerden talep etmesi çok daha yerinde olacaktır.

Büyükbaş hayvan besiciliği devlet desteği kapsamında hayvanların döl kontrolü konusunda da destek verilmektedir. Döl kontrolü adına verilen destek de 50 lira olarak belirlenmiştir. Büyükbaş hayvanlarda geçerli olan bu desteğin il kısıtlaması bulunmamaktadır. 81 ilden de gelen başvuruların her biri kabul edilmektedir.

Destek Kapsamında Türkvet’in Önemi Nedir?

Büyükbaş hayvan destek ödemeleri konusunda ve başvurular ile alakalı olarak sorun çıkmaması adına hayvanların muhakkak Türkvet’e kayıtlı olmaları talep edilmektedir. Türkvet’e kayıtlı olmayan hayvanların destek kapsamında incelenmeyeceğinin de altı çizilmelidir. Birçok kişi bu sisteme kayıtlı olmasa dahi destekten faydalanabilmek için gerekli atılımı yapmış ve e-sisteme kayıt olmuştur.

Büyükbaş hayvan desteği bu şekilde ülkemizde yer alan hayvanların sayısından başlayarak aşı durumlarına kadar birçok konuda hızlı bir şekilde bilgi alınabilecek sisteme üyeliği zorunlu kılmıştır. Her iki uygulama da birbirini destekler nitelikte olduğu için ne destek alımında ne de sisteme kayıt olma aşamasında uygulamada bir sıkıntı çıkmamıştır.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri