Büyükbaş Hayvan Devlet Desteği ile Et Piyasası Rahatlayacak

Büyükbaş hayvan destek ödemeleri sayesinde yetiştiricilerin kısa bir sürede kendi bütçelerini toparlayacak ve hayvanların yem ve sağlık giderlerin karşılayacak ödenek elde etmeleri mümkün kılınmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Devlet Desteği ile Et Piyasası Rahatlayacak

Büyükbaş hayvan destek ödemeleri sayesinde yetiştiricilerin kısa bir sürede kendi bütçelerini toparlayacak ve hayvanların yem ve sağlık giderlerin karşılayacak ödenek elde etmeleri mümkün kılınmaktadır.

Büyükbaş hayvan desteği farklı kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin süt üretiminin teşvik edilmesi için ortaya koyulan projeler litre başından kişilere sunulurken damızlık hayvan yetiştiriciliğinin desteklenmesi gibi durumlarda ancak hayvan adedine göre kişilere hizmet verilmektedir.

Miktar Bilgilendirmesi: Son senelerde yapılan planlamalara göre her bir büyükbaş hayvan için yaklaşık olarak 350 lira değerinde bir devlet desteği ortaya koyulacaktır.

Hayvan Destekleme Projeleri Nelerdir?

Büyükbaş hayvan desteği nasıl alınır sorusunun yanıtlanması sırasında özellikle hangi projelerden faydalanabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmalısınız. Bu konuda dikkate alınabilecek projelerden bazıları;

  • Hayvanların süt üretimleri için yetiştiricilere sağlanan bazı özel destekler vardır. Bu destekler litre başına sağlanmaktadır.
  • Anaç sığır ya da damızlık hayvan için kişilere sunulan ödenekler de bulunmaktadır.
  • Var olan ahırların ve çiftliklerin yenilenmesi için kişilere hibe verilebilmektedir.
  • Henüz genç girişimci olan ve kredi almaya herhangi bir manisi olmayan kişiler için de özel olarak tasarlanmış hibe paketleri bulunmaktadır. Bu paketlerde çiftliklerin kurulmasından başlayarak hayvan teminine kadar birçok aşama devlet tarafından karşılanmaktadır.

Büyükbaş hayvan desteği ne kadar sorusunun yanıtı daha önce de verildiği gibi hayvan başına hibe verilen projeler söz konusu ise 350 lira kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Hayvanların sahip oldukları niteliklere bağlı olarak alınacak olan ödemelerde artış da meydana gelecektir. Örneğin soy kütüğü araştırması yapılmış olan hayvanlar için ekstra 50 lira gibi bir rakam da sağlanmaktadır.

Ödeme Planı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Büyükbaş hayvan desteği ne zaman ödenecek sorusu her yeni sene içerisinde başvuruların alınmasından sonra belge kontrollerinin hemen akabinde gerçekleştirilmektedir. Ödemelerin geciktirilip kişilerin mağdur edilmemesi konusunda çok hassas davranılmaktadır.

Büyükbaş hayvan desteği paraları ödeniyor haberi bakanlık tarafından verilmeye başladığı anda elden alan kişiler bankalardan hesabına yatan kişiler de ATM’lerden diledikleri gibi paralarını çekebilirler.

Büyükbaş hayvan desteği ödemeleri konusunda en önemi noktaların başında kredi geçmişinin temiz olması gelmektedir. Kredi şeklinde verilen ve nakit olan desteklerin kara listede olan kişilere sağlanması mümkün değildir. Hatta yüklü miktarlarda ödeme yapılacak olan projelerde cayma payının da göz önünde bulundurulması ile beraber kişilerden ipotek gösterebilecekleri mal varlıkları hakkında bilgi vermeleri istenmektedir.

Ahır Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvan devlet desteği kapsamında en detaylı ve geniş ağa sahip olan noktaların başında ahır yardımı gelmektedir. Ahır yardımı sayesinde sıfırdan bu işe girişen kişiler için daha uygun bir ortam hazırlanmaktadır. Özellikle mera alanı olan ve hayvan alma gücüne kabil olmayan kişiler için devletin sağladığı çiftlik desteği büyük önem taşımaktadır. Hayvancılık yapmak için uygun alanı olmayan kişileri bu büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet desteği projesinden faydalanmaları mümkün değildir.

Çiftlik Kurmak İsteyen Kişilere Özel Destekleme Projeleri Var Mı?

Büyükbaş hayvan çiftliği devlet desteği sayesinde gerekli olan alana sahip olan fakat donanımlı bir işletme kurabilmek için gerekli olan Know How bilgisine sahip olmayan kişiler için oldukça yerinde bir girişimdir. Bu girişimden faydalanabilmek için aynı ahır projelerinde oluğu gibi uygun bir alana sahip olunması gerekmektedir. Alan sahibi olmayan ve kredi geçmişi uygun olmayan kişilerin çiftlik kurmak için verilen destekten faydalanmasına izin verilmemektedir. Başvuru zamanlarını kaçırmadan ve tam belgeler ile gerekli başvuru yapılarak gerekli olan hibe ve destek elde edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri