Konut Satışları Nisanda Frene Bastı

Konut satışlarının Nisan ayına ilişkin verileri belli oldu. Satışlar yıl bazında yüzde 10’a yakın geriledi. Nisan ayında satılan konut sayısı ise 103 bin 87 oldu.

Konut Satışları Nisanda Frene Bastı

Konut satışlarının Nisan ayına ilişkin verileri belli oldu. Satışlar yıl bazında yüzde 10’a yakın geriledi. Nisan ayında satılan konut sayısı ise 103 bin 87 oldu.

Nisanda 103 Bin 87 Konut Satıldı

Konut satışlarının nisan ayı sonuçlarına göre, satışlar yılın dördüncü ayında yıl bazında yüzde 9,9’luk azalış kaydetti. Azalış sonrasında satışı gerçekleşen konut sayısı 103 bin 87’ye gerilemiş oldu. Nisan ayında konut satışlarının en yoğun olduğu kent İstanbul olarak belirlendi. Kentte satışı yapılan konutların toplamı 17 bin 414’ü buldu. Bu rakam İstanbul’u satış lideri yaparken, yurt genelindeki satışın yüzde 16,9’luk kısmı İstanbul’da gerçekleşti.

Satışın yüksek olduğu kentler listesinin ikinci ismi Ankara oldu. Nisan ayında Başkentte satılan konutların toplamı 10 bin 352 adetle, yurt genelindeki satışların yüzde 10’unu karşıladı. Aynı ayda İzmir’in toplamdan altığı pay yüzde 6,2 olarak kaydedildi.Hakkari Nisan ayının en az konut satışı gerçekleştiren kenti olurken, kent bir ayda sadece 6 adetlik satış yapabildi. Bunu Ardahan 8 adetlik satışla takip etti.

Yurt genelindeki konut satışlarının satış türleri incelendiğinde ipotekli satışların yıl bazında azaldığı, gerilemenin yüzde 35,6 olduğu, bu kapsamda yapılan konut satışlarının toplamının 27 bin 912 adet olduğu görüldü. Son durumda ipotekli konut satışları toplamın yüzde 27,1’ini oluşturdu. Bu satış türünde lider kent İstanbul olurken, ipotekli konut satışlarının toplamı 5 bin 47 olarak hesaplandı.

Yurt genelinde diğer konut satışları kategorisine giren satışların yıl bazında yüzde 5,7 arttığı, bu kapsamda satışı gerçekleşen konut adetinin 75 bin 175 olduğu dikkat çekti. Diğer konut satışlarının lider kenti yine İstanbul oldu. Kent bu kategori dahilinde 12 bin 367 konutun satışını gerçekleştirdi. Bunu Ankara ve İzmir rakip etti.

Konut satışlarının Nisan ayı değişimi incelendiğinde yurt genelinde ilk kez satılan konutların toplamı 47 bin 534 adeti gösterdi. Bu sayı yıl bazındaki değişimin yüzde 8,6 azaldığını kanıtlar nitelikte oldu. İlk kez satılan konutlar Nisan ayında toplamın yüzde 46,1’lik kısmını oluşturdu. İstanbul ilk defa satılan konutta toplamdan yüzde 17 pay aldı ve satış adetini 8 bin 63’e taşıdı. İlk defa satılan konutta en çok satışın yapıldığı kentler arasında Ankara ve İzmir’de listenin ilk üç adresi arasında yer aldı.

İkinci el konut piyasası Nisan ayında satışlarını yıl bazında düşürdü. Azalış yüzde 11,1 oldu. İkinci el konut satışları Nisan ayı sonunda 55 bin 553 adet olarak hesaplandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri