Yatırım Araçlarında Yön Değişti! Bu Hafta Borsa Artıya Geçti, Döviz Altın Kaybetti

Yatırım araçlarının haftalık değişimi borsa yatırımcısının kazandığını, döviz ve altına yatırım yapanınsa kaybettiğini gösterdi.

Yatırım Araçlarında Yön Değişti! Bu Hafta Borsa Artıya Geçti, Döviz Altın Kaybetti

Yatırım araçlarının haftalık değişimi borsa yatırımcısının kazandığını, döviz ve altına yatırım yapanınsa kaybettiğini gösterdi.

Altın Haftayı Yüzde 3,96 Düşüşle Sonlandırdı

Yatırım araçları bu hafta yön değiştirdi. Son zamanlarda sürekli değer artıran altın ve döviz, bu hafta yatırımcısının yüzünü güldüremedi. Borsa yatırımcısı ise kayıplarının bir kısmını geri aldı. Haftalık çizelgeler incelendiğinde borsanın haftayı yüzde 0,70’lik değer artışıyla, altının yüzde 3,96 kayıpla tamamladığı dikkat çekti. Dolardaki düşüşse yüzde 2,26 oranında gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da Hafta Yükselişle TamamlandıBorsa İstanbul’da işlem görmekte olan BIST 100 endeksi bu hafta en yüksek seviyeyi 99 bin 394,05 puanla yakaladı. Haftanın son işlem günündeki kapanış 96 bin 520,07 puan olurken, haftalık kazanç ortalamada yüzde 0,70 seviyesinde gerçekleşti. Borsa yatırımcısının yüzü endeks değerinin yukarı yönlü hareketiyle güldü.

Altın Yatırımcını Üzdü

Altın yatırımcısı haftayı kayıpla tamamladı. 24 ayar külçe altının satış fiyatındaki değişim yüzde 3,96 gerileme oldu. Cumhuriyet altını da Kapalıçarşı piyasasının kaybettirenleri arasında yer aldı. Cumhuriyet altın bu hafta satış fiyatını yüzde 4,05 geriye çekti. Öte yandan çeyrek altın hafta bazında 11 liralık azalış yaşadı. Son durumda yatırımın en güvenli limanlarından olan altın, bu hafta yatırımcısına beklediği kazancı sağlayamadı.

Döviz Piyasasında Bu Hafta!

Döviz piyasası seçim ertesinde yönünü aşağıya çevirdi. Dolar hafta bazında yüzde 2,26’yı bulan oranda değer kaybetti. Euro fiyatındaki azalışsa yüzde 2,39’a denk geldi. Dolar ve Euro kurlarındaki azalış vatandaşların, yatırımcıların ve iş çevrelerinin dikkatini çekti. Uzmanlara göre seçim sonrası altın, borsa ve döviz piyasasında endişeler kısmen azaldı.

Bireysel emeklilik fonları bu hafta hafif bir yükseliş kaydederek, yatırımcısına yüzde 0,12’lik kazanç kapısı araladı. Yatırım fonlarıysa haftayı yüzde 0,02’lik kayıpla sonlandırdı. Yatırım fonları dahilinde haftanın en iyi primini getiren para piyasası fonları olarak kayda alındı. Yükseliş yüzde 0,31 oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri