Yabancı Yatırımcılar Borçlanma Aracı İhraç Edecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yurtdışındaki yatırımcıların Türkiye'de yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraç etmelerine olanak sağlayan çalışmaya ilişkin açıklama yaptı.

Yabancı Yatırımcılar Borçlanma Aracı İhraç Edecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yurtdışındaki yatırımcıların Türkiye'de yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraç etmelerine olanak sağlayan çalışmaya ilişkin açıklama yaptı. Şimşek, bu noktada Balkan ülkelerinden talep geldiğini ifade etti. Şimşek, bu düzenlemenin İstanbul'un finans merkezi olması açısından önemli olduğuna da vurgu yaptı.İstanbul Finans Merkezi programı kapsamında yapılan açıklamada, yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'de sermeye piyasası mevzuatı çerçevesinde yabancı para cinsinde borçlanma aracı ihlal etmesinin önünün açıldığı bildirildi. Açıklama yapan Şimşek, Hazine Müsteşarlığının düzenlemesi ile Türkiye'deki finansal derinliğin artırılması ve İFM projesinin hedefe ulaşılması için önemli bir adım atılmış olacağını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu sayede yabancı finans aktörlerinin ülkeye gelmesinin teşvik edilmiş olacağını söyledi.

Mehmet Şimşek, İstanbul'un finans merkezi haline gelmesi konusunda da çalışmalarını sürdüklerini ifade etti. İstanbul'un finans merkezine dönüşmesi için bu düzenlemenin önemine vurgu yapan Şimşek, Hazine Müsteşarlığı’nın bu konuda önemli bir adım attığını söyledi. Yeni düzenleme ile gelecek sistemin bugüne kadar gerçekleşmediğini ifade eden Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'de yabancı para cinsinden borçlanma ihracı gerçekleşmemesinin sebebi olarak, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar hükümlerini gösterdi.

Yeni kararın İstanbulun Finans Merkezi olma hedefine yardımcı olmakla birlikte yatırımcılardan gelen teklifleri de artırdığını ifade etti. Bu konuda özellikle Balkan ülkelerinden talep geldiğini belirtti. Bu durumun Türkiye'nin de finans merkezi olarak anılmasında önemli olacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, amaçlarının öncelikle bölgesel sonrasında da küresel ölçekte etkili bir finans merkezinin oluşturulması olarak ifade etti.  

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 06:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri