Vatandaşı Kandıranlara Verilen Cezaya da İndirim Geldi

Hükümet tarafından yapılan bir düzenleme ile tüketici yasalarına karşı gelerek vatandaşların mağdur olmasına neden olmuş firmalara kesilen cezalarda da yüzde 50 indirim yapılacak.

Vatandaşı Kandıranlara Verilen Cezaya da İndirim Geldi

Konu ile ilgili tüketici örgütleri tarafından yapılan uyarılara rağmen hükümet tarafından getirilen düzenleme ile birlikte Çarşamba gününden itibaren tüketiciyi kandıran firmaların aldığı cezalarda indirim yapılmasına başlanacak. Bu firmalar arasında konut kredilerinde faiz oranlarını sözleşmelere aykırı bir şekilde yükseltmiş olan bankalar, vatandaşların sorumlu oldukları borcun üzerinde çeşitli borçlar yüklenmesine neden olan su, elektrik ve doğalgaz şirketleri ile, ürünlerinin garanti şartlarını uygulamayan firmalar da yer alıyor. Bu firmalara verilmiş olan cezaların yarısı önümüzdeki günlerde silinecek.

Komisyon Karar VerecekGümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, Tüketici Kanunu'na aykırı hareket eden firma veya kişilere kesilmiş olan idari para cezalarının uzlaşma yolu ile yüzde 50'ye varan oranlarda silinmesini öngören yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile getirilen düzenlemeye göre, yasaları çiğneyerek vatandaşların mağdur olmasına neden olan firmaların kesinleşmiş cezaları uzlaşma komisyonunda yapılan görüşme ile indirilebilecek. Komisyonun cezalar üzerindeki indirim yetkisi yarı yarıya kadar mevcut. Ayrıca her başvuran değil, komisyon tarafından yapılan değerlendirmeye göre başvurularda indirim gidilecek.

3 Bürokrat Komisyondan Sorumlu Olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından seçilecek olan komisyon üyeleri bakanlıkta üst düzey daire başkanları arasından tercih edilecek. Komisyon görüşmeler donucunda dilediği firmanın cezasını yüzde 50’ye varan oranlarda indirebilecek. Bu indirimlerin hangi gerekçelere göre yapıldığı konusunda ise kamuoyuna herhangi bir bilgi verilmeyecek.

Konu ile ilgili yorum yapan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan çakar ise tüketici yasalarının fiilen öldüğünü söyledi. Zaten yeterince korunamayan tüketicilerin şimdi de bu şekilde mağdur edildiğini belirten Çakar, vatandaşı kandıran firmaların ödüllendirildiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri