TVF Başkanı Durum Değerlendirmesinde Bulundu

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Mehmet Bostan soruları cevapladı.

TVF Başkanı Durum Değerlendirmesinde Bulundu

Türkiye Varlık Fonu Genel MüdürüTVF Başkanı Durum Değerlendirmesinde Bulundu, soruları cevapladı. Bostan, Türkiye Varlık Fonu olarak hedeflerinin değer artışı ile birlikte oluşacak yatırım fırsatlarının değerlendirmesi olduğunu belirtti.

Dünyadaki diğer varlık fonlarının son 10 yılda etkilerinin arttığını söyleyen Bostan, 7-8 trilyon ve 12 trilyon olarak iki farklı varlık büyüklüğünün tahmin edildiğini belirtti. Ayrıca 2020 yılına kadar bunun 2 katına çıkmasının beklendiğini ifade etti.Bu yapının, kamu değerlerinin tek elden stratejik yaklaşımla değerlendirdiğini ve bu noktada bir değer artışı yaşandığını söyleyen Mehmet Bostan, bu yapının Türkiye özelinde bir katkısının da olduğunu ifade etti. Bostan, sermaye piyasasında istenen büyüklüğün sağlanamaması ve yeni bir oyuncu olarak kamunun taşın altına elini sokmasının Türkiye özelinde fayda sağlayacağını belirtti.

Bostan, hedeflerinin bunun yönetilmesi için daha iyi stratejiler geliştirmek ve değer artışı ile oluşacak yatırım fırsatlarının değerlendirmek olarak ifade etti. Bostan, her kurumun kendi kişiliği olduğunu ve o kurumlara herhangi bir müdahelelerinin söz konusu olmayacağını söyledi. Bostan, 10 farklı modeli incelediklerini ve Türkiye'nin varlıklarına en uygun modelin dizayn edildiğini ifade etti.

Mehmet Bostan ayrıca TVF olarak, derecelendirme kuruluşlarından not alacaklarını da ifade etti. Hem devlet fonları hem de yatırım bankaları İle görüştüklerini ifade eden Bostan, hepsi bu yapının önemli bir fırsat olarak düşündüğünü söyledi. Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Mehmet Bostan, sıkça sorulan konulardan birine dikkat çekerek, hem bağımsız bir denetime tabi olacaklarını hem de uluslararası standartlara uygun bir denetimin olacağını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri