Türkiye Bal Üretiminde Dünya İkincisi!

Bal üreticilerinin yüzü yağışlarla birlikte güldü. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı bu yılın bal rekoltesinin normalin üzerinde olacağını açıkladı.

Türkiye Bal Üretiminde Dünya İkincisi!

Bal üreticilerinin yüzü yağışlarla birlikte güldü. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı bu yılın bal rekoltesinin normalin üzerinde olacağını açıkladı.

Çiçek ve Yayla Balı Üretimi Beklentinin Üstünde!

Yaz yağmurları bu sene bal üretiminin artmasına kapı araladı. Orta ve Doğu Anadolu Bölgelerinde görülen yağışlar bitki örtüsünün canlı kalmasını ve üretilen balın kalitesini yükseltti. Bal üretimi ve rekolte hakkında konuşan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı bunlara işaret ederek, çiçek balıyla yayla balı üretiminin yüksek olacağını ifade etti. Yurt genelindeki toplam rekolteninse beklentinin üzerinde olacağının altını çizdi.

Yıllık Üretim 110 Bin TonBirlik Başkanı Ziya Şahin açıklamasında dünya genelindeki bal üretimine de değindi. Bu kapsamda ülkemizin yıl bazındaki üretiminin 110 bin tona ulaştığını, küresel pazardaki en büyük ikinci bal üreticisi olduğunu belirtti. Dünya geneline göre Türkiye’deki arı varlığının yüksek olduğunu, bunun üretim verilerine olumlu yansımalar yaptığını aktardı.

Bu sezon Şubat ile Mart aylarında yağışların az olduğuna dikkat çekerek, söz konusu aylarda endişelendiklerini belirtti. Akabinde ise özellikle Nisanla Mayısta yağışların arttığını, bal üreticisinin artan yağışlarla umutlandığını söyledi.

Orta ve Doğu Anadolu bölgelerindeki bal üreticisinin yağışlar sonrasında endişelerinin sona erdiğine değinen Şahin, yüksek yayla ve çiçek balının oldukça bol olacağını kaydetti. Çam balındaki beklentilerininse hedeflenen rekolte çerçevesinde gerçekleşeceğini ifade etti. Üretimin özellikle Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yoğun şekilde devam ettiğini, yaz yağmurlarının bu bölgelerde de etkili olduğunu, yazın ciddi sıcaklar olmaması halinde çam balı rekoltesinin iyi olacağını dile getirdi.

Birlik Başkanı açıklamasında kovan başına gerçekleşen üretim rakamlarına işaret ederek, üretimin bu kapsamda artırılmasının şart olduğunu; kovan sayısının her sene arttığını, bal üretimininse azalan bir grafik çizdiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri