Tarımda Proje Başına 3 Milyon Destek!

Tarımda proje başına verilecek destek tutarı 300 bin liradan 3 milyon liraya çıktı.

Tarımda Proje Başına 3 Milyon Destek!

Tarımda proje başına verilecek destek tutarı 300 bin liradan 3 milyon liraya çıktı. Destekten yararlanmak isteyenler, 4 Nisan 2017’ye kadar başvuruda bulunabilirler.

Tarımda Araştırma Geliştirme desteği 10 kat artırıldı. Destek programı başladı ve 4 Nisan'a kadar devam edecek. Proje kapsamında verilen destekler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek. 2017 yılında destek tutarı, 300 binden 3 milyon liraya yükseldi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Araştırma-Geliştirme Destek Programı 12. Proje Çağrısı Başvuru Klavuzu yayınlandı. Kılavuzda üniversiteler, sivil toplum ve çiftçi kuruluşları, meslek kuruluşları ve özel sektörlerin hazırladığı Ar-Ge projelerinin desteklendiği ifade edildi. Programın amacı olarak da, tarım sektörünün öncelik duyduğu konularda; AR-GE kültür ve kapasitesinin geliştirilmesi, teknoloji, model ve benzerinin geliştirilmesi ve bunların çiftçiler ve tarımsal sanayicilere aktarılmasının olduğu ifade edildi.

Kılavuzda, projeye en fazla yüzde 70 oranında destek verileceğini ifade edilirken Bakanlığın mali destek üst limitinin KDV dahil 3 milyon TL olduğu belirtildi.

Programa özel sektör, sivil toplum kuruluşları ile meslek kuruluşları ve üniversiteler başvuruda bulunabilir. Proje yürütücüsü olarak en az lisans mezunu Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği belirtilirken, proje başvurusu TAGEM’e elden, kargo yada posta yolu ile ulaştırılması gerektiği ifade edildi. Son başvuru tarihi 7 nisan 2017 Cuma saat 18:00 olarak bildirildi.

Proje kapsamında alet, makine, teçhizat, yazılım ve donanımlar; taşınır malzeme ve sarf malzemeleri; tohum, ilaç, gübre gibi girdi alımları; anket, deneme, analiz ve benzeri hizmet alımları; tescil, patent ve sertifikasyon giderleri; yurtiçi seyahat ve nakliyat giderleri desteklenecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri