Tarım ÜFE Yükselişe mi Geçti?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanmış olan raporda Ocak ayının tarım sektörüne yönelik ÜFE değerleri açıklandı.

Tarım ÜFE Yükselişe mi Geçti?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanmış olan raporda Ocak ayının tarım sektörüne yönelik ÜFE değerleri açıklandı.

Tarımda üretici fiyat endeksi olarak bilinen ve özellikle ülkenin elde etmiş olduğu ham gelire doğrudan bir etkisinin bulunduğu sektörde ise gelişme görüldüğü kaydedildi.2016’nın Aralık ayında elde edilen veriler ile kıyaslandığında yaklaşık %10 değerinde bir oranla artış gösterdiği ortaya çıkan bilgiler arasında yer aldı. Böylece, uzun zaman sonra, 2017 yılının ekonomik açıdan 2016 yılından daha aktif geçeceğini de söylemek mümkün oldu.

Rapor incelendiğinde ise özellikle balıkçılık ve ormancılık sektöründe yaşanan gelişmenin oldukça önemli olduğu anlaşıldı. Zira veriler göz önünde bulundurulduğunda iki sektördeki üretici fiyat endeksinin %22 oranında bir artış yaşadığını söylemek de mümkün. Yetkililer durumla ilgili henüz kesin bir açıklama getirmese de, sosyal medyada da yapılan yorumlar bu durumla ilgili çeşitli önlemler getirilmesi gerektiği yönünde oldu. Bununla birlikte, sektörler incelendiğinde ÜFE açısından azalışa geçen çok az sektörün bulunduğu ise ortaya çıkan detaylar arasında yer alıyor.

Özellikle tavuk ürünleri ÜFE değerleri yakından incelendiğinde 8,61 oranında bir azalışın gerçekleşmesi, üretici ve tüketiciye doğrudan yansıyacak bir fiyat farkının oluşmasına da neden oldu. Aynı zamanda tavukçuluk sektörü dışında birim bazında azalışa geçen sektör yumurtacılık grubunda oldu. Burada da azalış oranının da bir hayli yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Bu durum ile ilgili atılacak adımlar, sektörel bazlı gelişmeler henüz bilinmemekle birlikte, çeşitli sektörlerde tekrar azalma ya da yükselme olacağı dikkati çeken detaylar arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri