Son Dakika! Emekli Maaşlarında Temmuz Zamları Belli Oldu!

Emekli maaşları ile ilgili yaşanan son dakika gelişmeleri bugünün ekonomi haberleri arasında önemli yer buldu.

Son Dakika! Emekli Maaşlarında Temmuz Zamları Belli Oldu!

Emekli maaşları ile ilgili yaşanan son dakika gelişmeleri bugünün ekonomi haberleri arasında önemli yer buldu.

Temmuz Ayında Emekli Maaşı Zamları Ne Kadar?

SGK emeklikleri, memur emeklileri ve Bağ – Kur emeklilerinin emekli maaş zammı ne kadar olacak sorusu bugün haziran ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla cevap buldu. Emeklilerin zamları ne kadar? Temmuz ayında zamlı emekli maaşı ne kadar olacak? Bu soruların cevabı haberin devamında…

Haziran Ayı Enflasyon Rakamları AçıklandıKısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün öğlene doğru saatlerde 2018 yılı haziran enflasyon oranları açıklandı. TÜFE olarak bilinen enflasyon rakamı haziran ayında bir önceki ay olan mayıs ayına göre yüzde 2.61 oranında arttı. TÜFE 2017 yılının sonuna göre yüzde 15.30 oranında, 2017 yılının haziran ayından bu yana da yüzde 11.49 oranında artış gösterdi. Bu rakamların açıklanması ile Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren memur maaş zammı ve emekli maaş zammı ne kadar oldu sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Memur Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

Memur çalışanlar ve memur emeklileri 2018 yılı ocak ayında yüzde 4 oranında toplu sözleşmeden doğan fark ve enflasyon farkı almışlardı. Memurlar ve memur emeklilerinin temmuz ayı maaş zam oranları yüzde 3.5 oranında olacaktı, ancak bu rakam enflasyon farkı ile yüzde 5.17 oldu. Bu zamlar ile birlikte şu anda maaşı 1.500 lira olan bir memur ve memur emeklisi temmuz ayında zamlı maaşını 1.630 lira olarak alacak. 1.500 lira maaş alan işçi emeklisinin zamlı emekli maaşı da 1.638 liraya çıkacak.

İşçi Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

İşçi emeklisi olarak bilinen SGK emeklileri ve Bağ – Kur emeklileri ilgili kanun gereği geçmiş 6 aydaki enflasyon oranında zamlı maaş alıyor. Buna göre 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 9.7 olan enflasyon oranında zamlı maaş alacak olan işçi emeklilerinin sayısı 9 milyon civarında biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri