Sanayi Üretimi Beklentiyi Aştı! Artış Çift Hane

Türkiye İstatistik Kurumu Şubat ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı. Türkiye’nin sanayi üretimi beklentinin üzerinde oldu.

Sanayi Üretimi Beklentiyi Aştı! Artış Çift Hane

Türkiye İstatistik Kurumu Şubat ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı. Türkiye’nin sanayi üretimi beklentinin üzerinde oldu.

Türkiye Sanayi Üretimini Yüzde 9,9 Artırdı!

Türkiye’nin sanayi üretiminin Şubat ayı gelişimini ve değişimini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, üretimin arttığını duyurdu. Buna göre yılın ikinci ayında gerçekleşen sanayi üretimi, 2017’nin aynı ayına kıyasla yüzde 9,9’luk artış kaydetti. Bu oran beklentinin üzerinde oldu. Foreks anketi sonuçları beklentinin yüzde 8,6 olduğunu göstermişti.

İmalat Sanayi Sektörü Endeksi Yüzde 10,4 ArttıSanayi üretiminin alt sektörlerindeki (2015=100 referans yıllı) değişim ise şöyle oldu. Yılın ikinci ayı olan Şubatta Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörü Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,2’lik artış kaydetti. Aynı dönemde İmalat Sanayi Sektörü Endeksi yüzde 10,4 arttı. söz konusu dönemde Elektrik-Gaz-Buhar-İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı Sektörüyse yüzde 3,3’lük yükseliş yakaladı.

Sanayi Üretiminin Bir Aylık Değişimi!

Şubat ayı ile ocak ayı arasında yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre sanayinin üretimi Ocak ayına kıyasla geriledi. Üretimdeki azalışı yüzde 0,2 olarak duyuran Türkiye İstatistik Kurumu, alt sektörlerin değişimini ise şöyle kaydetti.

Sanayinin alt sektörlerinden olan Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörü Endeksi yılın ilk ayına kıyasla Şubatta yüzde 0,3’lük gerileme kaydetti. İmalat Sanayi Sektörü Endeksinin ay bazındaki değişimi de azalış yönlü oldu. TÜİK endeksteki düşüşün yüzde 0,2 olduğunu kayıt altına aldı. Bunların yanında diğer bir gerileme elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretim ve dağıtımı alanında gözlemlendi. Azalış yüzde birin üzerinde oldu. TÜİK net gerilemenin yüzde 1,1 olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri