Sanayi Cirosunda Büyüme

Sanayi piyasası da Aralık ayı ile kıyaslandığında %2,2 büyümüş olarak dikkat çekiyor.

Sanayi Cirosunda Büyüme

Ülkemizde ekonomik alandaki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, 2016’nın son ayına göre belirli sektörlerin cirosunda artış yaşandığını söylemek mümkün. Sanayi piyasası da Aralık ayı ile kıyaslandığında %2,2 büyümüş olarak dikkat çekiyor.

Petrol ürünlerinde büyük bir artış gözlenirken, imalat ürünleri de elde etmiş olduğu %15’lik bir artışla birçok uzmanı etkileyen detaylar arasında yer aldı. TÜİK adı verilen Türkiye İstatistik Kurumu, geçtiğimiz ayın üretime yönelik cirolarını açıklayarak yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanmış olan raporda ise, üretim sektöründe 2017’nin başında geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre oran bazında iyi bir rakam elde edildiği sonucuna ulaşıldı.Sanayi ciroları sektörlere ayrılmış olarak hesaplandı. Özellikle taş ocağı sektöründe elde edilmiş olan cironun ciddi bir paya sahip olduğu görüldü. İmalat sektöründe ortaya çıkmış olan bu oran ise, özellikle üretim sektörünü ve bu sektörde yer alan çalışanlar için ise önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

Makine ve aletlerin kullanım oranlarının ise ciddi bir düşüş yaşadığını söylemek ise mümkün. Özellikle geçtiğimiz yılın Aralık ayındaki veriler göz önünde bulundurulduğunda %25’e yakın bir azalış olduğunu söylemek son derece mümkün. Bu durum uzmanlar tarafından, önlem alınmalı olarak değerlendirildi. Ancak genel olarak cirolarda bir yükseliş olduğu da ekonomi uzmanları tarafından yapılan yorumlar arasında yer alıyordu. Genel olarak sanayide elde edilmiş olan cironun %10 oranında büyüdüğü ise ulaşılan sonuçlar arasında yer alıyordu. Buna göre 2016’nın son çeyreğinde şimdikinin onda biri daha az bir ciro elde edildiğini, 2017’ye bu sebepten iyi bir başlangıç yapıldığından bahsedebiliriz.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri