Sakarya Nehri Enerji Üretiyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, şehirlerindeki elektrik üretimine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Sakarya Nehri Enerji Üretiyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, şehirlerindeki elektrik üretimine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Keleş, ADASU HES ile 2016 yılında 30 milyon kilovat enerji ürettiklerini ve 7.5 milyon TL tasarruf sağladıklarını ifade etti. Planladıkları projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte, enerji üretim kapasitelerini daha da artıracaklarını belirtti.Hayata geçirilen projelerle Sakarya'yı kendi enerjisini üreten bir şehir haline getirdiklerini belirten SASKİ Genel Müdürü Keleş, ADASU HES sayesinde nehrin boşa akan suyunu enerjiye çevirdiklerine vurgu yaptı. Açıklamada, Sakarya Nehri üzerine inşa edilen ADASU HES’in yerel yönetimler tarafından inşa edilen ilk hidroelektrik santral olduğunu belirten Rüstem Keleş, Sakarya'yı kendi elektriğini üreten bir il haline getirmek istediklerini ifade etti.

Şehrin güneyinde Pamukova Eskiyayla Bölgesi'nde inşa edilen Akçay Barajına ilişkin de bilgilerin yer aldığı yazılı açıklamada, Sapanca Gölü’ne alternatif olsun diye inşa edilen barajdan, aynı zamanda elektrik de üretileceği bildirildi. Genel Müdür Rüstem Keleş, Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında isale hattı üzerine 3 yeni HES inşa edeceklerini ifade etti. Keleş, bu HES’lerle birlikte şehrin elektrik üretimini iki katına çıkaracaklarını belirtti.

Şehrin kuzeyinde planlanan Çamdağı Barajı konusunda da bilgi veren Keleş, Çamdağı Barajının da enerji üretim kapasitesi açısından önemli bir yatırım olacağını ifade etti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş son olarak, tükettiği enerjiyi üretebilen bir kent olduklarını belirterek, planladıkları bu projelerin hayata geçirilmesi ile kapasiteyi daha da artıracaklarını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri