Sahte Plakaya Önlem

Sahte plaka kullanımının önüne geçmek amacıyla plaka mühürleri Darphane'de basılacak.

Sahte Plakaya Önlem

Sahte plaka kullanımının önüne geçmek amacıyla plaka mühürleri Darphane'de basılacak. Bu uygulama ilk olarak 7 ilde kullanılmaya başlanacak.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın,  sahte mühür basımını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılan mühürlerin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından bastırılmasına yönelik olarak başvuruda bulunduklarını belirtti. Uygulama şuan için sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerinde gerçekleşecek. Apaydın, bu illerdeki 115 meslek odasınının mühürlerin yapımına başladığını ifade etti.Apaydın konuya ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı. Apaydın yazılı açıklamasında, sahte plakalı araçların başta terör olayları olmak üzere birçok gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını söyledi. Apaydın bu nedenle de plakaların mevzuata uygun olarak orijinal ve okunaklı olmasının son derece önemli olduğunu ifade etti.

TŞOF olarak bunların önüne geçmek için çaba sarfettiklerini ifade eden Apaydın, hukuki mücadele başlattıklarını da belirtti. Apaydın, sahte plakaların basım ve satışının önüne geçmek amacıyla bazı illerde suç duyusunda bulunulduğunu ve konuyu yargıya taşıdıklarını ifade etti.

Apaydın, söz konusu basılı kağıtlar ve tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ile uzun süredir faaliyet içinde olduklarını söyledi. Ayrıca Federasyon tarafından da, plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak ve sahte mühür basımının önüne geçmek amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasının caydırıcı olacağını ifade etti. Apaydın, ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerin yapımına başladığını bildirdi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri