Prof. Dr. Murat Aslan: Avrupa Ülkeleri ABD’yi Karşısına Alamaz

İRAM Konferans Salonu'nda, bugün "Trump'ın Nükleer Anlaşma Kararı ve Olası İç ve Dış Yansımaları" başlıklı bir panel düzenlendi.

Prof. Dr. Murat Aslan: Avrupa Ülkeleri ABD’yi Karşısına Alamaz

İran Araştırmalar Merkezi (İRAM) Konferans Salonu'nda, bugün "Trump'ın Nükleer Anlaşma Kararı ve Olası İç ve Dış Yansımaları" başlıklı bir panel düzenlendi ve düzenlenen panele, İRAM İç Politika Koordinatörü Dr. Serhan Afacan, İRAM Başkan Vekili Hakkı Uygur, İRAM Ekonomi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Aslan ve İRAM İç Politika Uzmanı Mehmet Koç katıldı.

Prof. Dr. Murat Aslan konuşmaları ile dikkatleri üzerine topladı. Konuşması sırasında Avrupa ülkelerinin, ABD’yi karşısına alamayacağını dile getiren Aslan, İran’ın yaptırımlar ile ciddi kayıplar verdiğini de belirtti.

Aslan, günümüzde 400 ile 450 milyar dolar arasında bulunan İran milli gelirinin, yaptırımlara maruz kalmasaydı 2017'de 700 milyar dolar olmasının bekleneceğini ifade etti.

İran ile Ticari İlişkiler ZorABD’ye rağmen İran ile ticari ilişkilerinin yürümesinin oldukça zor olduğunu dile getiren Prof. Dr. Murat Aslan, Avrupa ülkelerinin İran ile ticaret hacminin yaklaşık olarak 20 milyar avroyu bulduğunu bildirdi.

Lakin Avrupa'nın ABD ile ticaret hacmine bakıldığında bu rakamın 400 milyar avro civarında olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aslan, sırf bu sebepten ötürü Avrupa ülkelerinin ABD’yi karşısına alamadığını ve karşısına almanın da mümkün olmadığını ifade etti.

Orta ve Küçük Ölçekli Şirketler Güvende

İRAM Ekonomi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Aslan, aynı zamanda yaptırımlara karşı orta ve küçük ölçekli şirketlerin güvende olduğunu bildirdi.

Bu tip şirketlerin yaptırımlara karşı daha güvenli olduğunu belirten Aslan, Avrupa ülkelerinin ABD’yi karşısına almamak için küçük ve orta ölçekli şirketleri İran ile ticaret yapılabilmesi için teşvik edeceğini savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri