Polonya Ekonomisi Birinci Oldu

2016’nın son çeyreğine ilişkin yapılan değerlendirmeler ışığında Euro’nun %0,4 oranında bir büyümeye gitti.

Polonya Ekonomisi Birinci Oldu

2016’nın son çeyreğine ilişkin yapılan değerlendirmeler ışığında Euro’nun %0,4 oranında bir büyümeye gitti.

Ancak bu oran, ekonomi uzmanları tarafından beklentilerin altında olarak değerlendirildi.Avrupa Birliği İstatistik Bürosu görevi üzerinde Euro üzerinden gelmiş olan verileri açıklama yoluna gitti. 19 üyeye sahip olan Euro bölgesinde, birkaç ülkenin beklediği büyüme oranını yakalamamış olması nedeniyle, genel büyüme oranında bir düşme olduğu göze çarptı. Dünya üzerinde sallantıda gitmekte olan piyasalar, Avrupa’yı da derinden etkiledi.

31 Aralık’ta yapılan bir başka açıklamada ise bu oranın 0,5 olması bekleniyordu. Daha sonra ise yeni bir düzeltme ile genel büyüme oranları 1 puan aşağı çekildi. Grafiğin aşağı yönüne doğru ilerliyor olması 2016 Kasım ayına göre 1,6 oranında bir puan düşüşü yaşandığını da gözler önüne serdi.

Avrupa Birliği bölgesi incelendiğinde ve büyüme rakamları gözetildiğinde 2016 yılının son çeyreğinde ekonomisi en fazla büyümüş olan ülke Polonya olarak açıklandı. Polonya’nın elde etmiş olduğu bu oran ise 1,7 olarak duyuruldu. Ardından Polonya’yı takip eden diğer ülkeler ise Litvanya, Romanya ve Bulgaristan’ın da 1 puanın üzerinde elde etmiş olduğu büyüme değerleri, 0,4lük genel oranın yakalanmasına yardımcı oldu.

Aynı zamanda Euro bölgesi içerisinde yer alan ve kendi için belirlemiş olduğu büyüme hedefinin altında kalan ülkeler de oldu. 0,5 puanlık bir daralma yaşayan Finlandiya ise çok şaşırttı. Yunanistan ise son çeyrekte 0,4 oranında bir daralma yaşadı. Bu iki ülkenin genel anlamda düşüş yaşaması ise beklenen büyüme değerinin düşük olmasına yol açtı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri