Petrol Kayıplarını Korudu

Yatırımcıların dikkatini OPEC’in üretim kısıntısından çok ABD'de artan stoklara çevirmesinin ardından petrol, kayıplarını korudu.

Petrol Kayıplarını Korudu

Yatırımcıların dikkatini OPEC’in üretim kısıntısından çok ABD'de artan stoklara çevirmesinin ardından petrol, kayıplarını korudu.Petrol fiyatları 53 dolar seviyesinde kayıplarını korurken bunda etkili olan faktör ise, Yatırımcıların dikkatini OPEC’in üretim kısıntısından çok ABD'de artan stoklara çevirmesi oldu. Vadeli petrol kontratları New York’ta Pazartesi günü yüzde 1.7 düşüş yaşamış ve bu düşüş son üç haftadan fazladır yaşanan en güçlü düşüş olmuştu. ABD'de Çarşamba günü açıklanması beklenen resmi petrol stok verisinin, Yapılan ankete katılan analistlerin tahminleri medyanına göre 3.5 milyon varil artacağı ve artışını altıncı haftaya taşıyacağı tahmin ediliyor. OPEC'in aylık raporunda, Suudi Arabistan geçen ay son 8 yılın en büyük kısıntısını yaptığı ve taahhüt ettiğinden daha az üretim yaptığı ifade edildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile birlikte diğere 11 üretici ülke, petrolü 1 ocaktan itibaren kısmaya başlamasıyla birlikte petrolün varil fiyatı 50 dolar seviyesinde dalgalandı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Cuma günü konuya ilişkin olarak açılama yapmış ve OPEC’in ilk ayda üretim kısıntısı taahhüdüne yüzde 90 ile rekor seviyede katıldığını söylemişti. Goldman Sachs Inc. ise piyasanın bu yılın ilk yarısında açık duruma geçeceği tahminini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri